More

    Vina Stina povezuju preciznost, elegancija i mineralna svježina

    Kategorije:

    Bol na Braču pruža vinski prizor koji podsjeća na neka stara vremena. Velika kamena zgrada iz 1903. samo nekoliko koraka udaljena je od mora, a na njoj piše Prva dalmatinska vinarska zadruga.

    Više podsjeća na muzej, školu ili bolnicu s početka prošlog stoljeća, nego na jednu od najuglednijih i kvalitetom najpouzdanijih dalmatinskih vinarija. Vjerojatno posljednja vinarija napravljena tik uz more koja je još uvijek zadržala proizvodnju i prodaju vina.

    Lokacija nije izabrana slučajno, nego planski kako bi se pojednostavio utovar u brodove kojima su grožđe, mošt i vino Bračani izvozili u Italiju.

    Preporod bolske vinarije počeo je 2009. revitalizacijom proizvodnje, sadnjom vinograda i ulaganje u novu opremu

    Zadruga se nije snašla početkom modernog hrvatskog vinarstva i otvorenog tržišta 90-tih godina prošlog stoljeća. Zgrada je propadala do 2009. kad ju je zakupila tvrtka Jako vino hotelijera Jake Andabaka. Počeo je preporod: revitalizacija proizvodnje, sadnja novih vinograda na najboljim položajima Brača, ulaganje u nove tehnologije i znanja i stvaranje novog brenda. Vina Stina kreirana su s potpuno jasno idejom. Maksimalno naglašavaju sve specifičnosti klime i tla u proizvodnji grožđa od najpotentnijih su autohtonih dalmatinskih sorti, a povezuju ih preciznost, elegancija i izražena mineralna svježina.

    Enolog Stine je Rikard Petrić, mlad i entuzijastičan stručnjak koji osjeća vino i poslu pristupa s puno samopouzdanja, a prvo je na kušanje ponudio vino Rudiment 2022. od pošipa, chardonnaya, viogniera i vugave. Precizno je i zavodljivo, neopterećeno visokim alkoholom, bez velike kompleksnosti, ali izvrstan izbor za ljetno osvježenje.

    I u kušaonici vinarije Stina može se vidjeti kakvo je tlo u njihovim bračkim vinogradima te otkuda stiže mineralnost

    Vugava 2022. fermentirala je na divljim kvascima i odraz je teroara. Arome su umjerenog intenziteta, ali velike širine, kako i priliči dobrim vinima. Okus je pun energije koju daju ugodne kiseline i izražena mineralnost koja u ovom slučaju ima i teksturu, pa se poput najfinijeg pijeska uvlači u sve pore usne šupljine.

    Vino je to koje može potaknuti revitalizaciju ove naše uzbudljive, ali nedovoljno prisutne naše autohtone sorte. A i Stinin Pošip 2022. jedan je od naših najboljih. Napravljen je od podjednakih udjela grožđa iz Stininih bračkih vinograda i onog pristiglog iz Čare, korčulanske prijestolnice sorte. Vrlo je slojevitog mirisa žutog voća, citrusa, manga, cvjetnih i diskretno herbalnih nota, a u okusu bogato, sočno, visokog ekstrakta koji mu daje dubinu prožetu vibrantnom mineralnom svježinom.

    Pošip Majstor 2021. je nenametljivo barikirano bijelo vino koje u svim elementima pokazuje enološko znanje i potpuno razumijevanje sorte autora vina. Dovoljno je čvrste aromatike, strukture i svježine da mu je školovanje u rabljenim barik bačvicama bilo nadogradnja a ne opterećenje. Djelomično je toplo i meko, umjereno kremozno, pamtljivog i dugačkog retrookusa.

    Ponajbolja sirovina za vina Stina stiže s položaja na kojem su noći hladne, a grožđe zadržava svježinu i aromatiku

    Vinogradi iz kojih je grožđe za Plavac 2018. rastu na više od 500 metara nadmorske visine, gdje su noći hladne što pogoduje očuvanju kiselina i razvoju aromatike u grožđu. Duboka rubinska boja i umjerena gustoća na oko ne otkrivaju puno, ali miris nedvosmisleno šalje poruku kako je riječ o rasnom plavcu u kojem su sačuvane sve sortne osobine. Prvenstveno su to arome šljive, (ne ukuhane) i začinske nota. Mirisne senzacije nastavljaju se u okusu punom slasti i gotovo slane mineralnosti koja uz dobre kiseline ovo vino čini svježim i poželjnim.

    Zadržali smo se na 2018. s vinom Plavac mali Majstor. Sličnih je karakteristika poput prethodnog, ali od probranoga grožđa, pa je koncentriranije, jačeg tijela, dublje i bogatije tanične strukture što je posljedica četverogodišnjeg odležavanja u kombinaciji francuskih i hrvatskih bačvica. Zanimljiva je vinifikacija crnih vina u Stini.

    Enolog Rikard Petrić ponajbolja crna vina dugo odležava u bačvicama. Plavac mali Majstor u njima je četiri godine

    Maceracija bobica nije hladna, što je danas uobičajeno, nego se po završetku fermentacije vino grije kako bi se iz kožica maksimalno izvukli svi sastojci koji pozitivno utječu na kakvoću vina. Za ovaj proces ne postoji recept, nego je iskustvo jedini način po kojem se ravnaju u Stini.

    Tribidrag 2020. Najlakše ga je opisati riječima moć, harmonija i elegancija. Miriše po crvenom i crnom bobičastom voću, a okus je dugotrajan i pamtljiv. Mekani alkoholi i mineralna svježina u savršenoj su ravnoteži, a fini tanini pružaju umjereni otpor, baš kakav treba.

    Plavac Remek djelo 2016. doista zaslužuje taj naziv. Rade ga samo u najboljim godinama, kad su svi pokazatelji u moštu na najvišoj razini. Vino je duboko i moćno, ali vrlo elegantno. Isprva dominiraju cvjetni mirisi, a polako se otvara u voćnom smjeru. U ustima je raskošno, prožeto još visokom svježinom i brojnim ali podatnim taninima. Vino je kao stvoreno za meditaciju.

    Kontroverzne su Stinine etikete, ali pamtljive. Bijela slova kao da su uklesana u brački kamen. Običaj je u vinariji da ih i posjetitelji oslikavaju

     

    Prijavite se na naš newsletter i prvi saznajte sve novosti iz vinskog svijeta.
    Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

    Pratite nas

    Najnovije

    POVEZANI ČLANCI

    Dunav Wine Fest: 11. listopada vinski biseri Slavonije, Podunavlja...

    Uživanje u ponajboljim vinima Slavonije i hrvatskog Podunavlja i gostujućih vinara s vojvođanskog dijela Fruške Gore očekuje...

    I priče o siru dio su 29. izdanja knjige...

    Kako čuvati sireve i s čime ih sljubiti, te koji su karakteristični francuski, talijanski, engleski, švicarski, grčki...

    Nedjeljni vinski haiku: San o vinu

    Hladne su kiše. Mačak spava. Vinska ga Kutija grije. Nedjeljni (vin)haiku 63

    Portugalci piju najviše: 61,7 litara po glavi (starijoj od...

    Znamo svi da je SAD najveći konzument vina. Prošle su godine Ameri popili 33,3 milijuna hektolitara vina,...

    Došao u berbu uzalud! Lopovi su brali noću i...

    Mislio sam da su ptice pojele grožđe. Kad sam na tlu vidio nekoliko grozdova uredno odrezanih škarama,...

    Ocijenili 68 džinova uoči treće GinIstre! 25. listopada će...

    Iz Italije, Slovenije, Srbije, Slovačke i, naravno, Hrvatske stiglo je 69 džinova na senzorno ocjenjivanje u Strukovnoj...