U stijenama starim 60 milijuna godina skupina znanstvenika iz čikaškog The Field Museuma otkrila je okamenjene sjemenke grožđa, objavio je New York Post. Istraživali su u Kolumbiji, Panami i Peruu, a dr. Fabiany Herrera, paleobotaničar čikaškog muzeja tvrdi kako je riječ najstarijim okaminama grožđa pronađenim u tom dijelu svijeta.
Najstariji dosad pronađeni fosili sjemenki grožđa iskopani su u Indiji. Stari su oko 66 milijuna godina, a otprilike u to vrijeme izumrli su dinosauri, rekao je Herrera. Njegova suradnica dr. Monica Carvalho sa Sveučilišta u Michiganu rekla je kako smo znali za otkrića u Sjevernoj Americi i Europi stara otprilike 50 milijuna godina. Postojala je velika praznina u fosilnim nalazima grožđa nakon izumiranja dinosaura, dodala je.
Mislimo da su veliki dinosauri rušili stabla lutajući šumama koje su zbog toga bile puno prozračnije nego što su danas. Nakon izumiranja dinosaura, biljke su popunjavale te praznine, pojasnio je Herrera. Nakon pronalaska prvog fosila znanstvenici su otkrili ostatke još osam vrsta loza. Vjeruju da su se baš iz tih razvile i današnje. Podsjećamo da je najstarija europska okamina lista loze u zagorskom Radoboju. Stara je najmanje 12 milijuna godina.
Naslovna fotografija: Sean Foster, Unsplash (ilustracija)