Kad Mjesec raste vrijeme je za rad s lozom, dakle i berbu grožđa, kad pada radi se u podrumu i vino pretače ili puni u boce. Tako tvrdi slavni Joško Gravner, slovenski vinar koji živi na talijanskoj strani Goriških Brda, a prvi je za moderna vina koristio prastare tehnologije poput amfora.
Gravner je sljedbenik biodinamičke poljoprivrede u kojoj postupci u vinogradu i podrumu ovise o položaju Mjeseca i planeta. Začetnik joj je austrijski profesor Rudolf Steiner rođen u Donjem Kraljevcu u Međimurju. Tamo je danas i Centar dr. Rudolfa Steinera koji promovira biodinamiku kao prirodi najprimjereniji oblik poljoprivrede.
Riječ je, pojašnjavaju u Centru, o poštivanju pravila koja nadilaze uzgoj usjeva bez pesticida i puno su strožija nego ona za ekološku poljoprivredu. Povezana su s unutarnjim razvojem i u službi Zemlje i čovječanstva.
Prema biodinamičkim načelima postoji vrijeme korijena, lista, cvijeta i ploda. Grožđe se bere i prerađuje u dane i(li) sate cvijeta i ploda, a tad je i najbolje vrijeme da se pije vino. U Engleskoj su i “dokazali” da je ukusnije.
Kad brati i kad piti:
1. U vrijeme cvijeta i ploda britanski kušači puno su bolje ocijenili vina nego na ponovljenim kušanjima u dane korijena ili lista. Treba, znači, birati ponekad i doba dana kad je najbolje piti vino.
2. Prema Mjesečevom sjetvenom kalendaru Marije Thun, najbolje vrijeme za berbu do kraja ovog mjeseca bit će od petka, 22. rujna u 18 sati do nedjelje u 21, u ponedjeljak od 0 do 15 sati i u četvrtak, 28. rujna u 21 sat do subote u 4 ujutro.
3. U tjednu u kojem ove godine pada Martinje, a 11. studeni je subota, gotovo da i nema vremena cvijeta i ploda. Cvijet počinje u nedjelju, 12. studenog, u podne i traje do ponedjeljka u 21 sat.
Više o biodinamici pročitajte ovdje.