Talijanska oaza za dvije najpoznatije bordoške sorte je vinorodno područje Valcalepio u Lombardiji, između Bergama i jezera Iseo. Zato tamo i organiziraju ocjenjivanje Emozioni dal Mondo: Merlot e Cabernet Insieme (Emocije svijeta: merlot i cabernet zajedno).
Vjerojatno je jedino izvan Bordeauxa posvećeno samo vinima od cabernet sauvignona i merlota te njihovih mješavina. Posljednjih godina sade i međuvrsne križance otporne na bolesti poznate pod nazivom PIWI.
Tako je i kušanje u Castellu di Grumello započelo vinom Le Noci od PIWI sorata bronner i johanniter. Le Noci znači orašasti plodovi ili orasi. Vino je fermentiralo na vlastitim kvascima, provedena je djelomična malolaktička fermentacija i odnjegovano je na finom talogu devet mjeseci.
Podsjeća na rizling i lijepo ‘trpi’ godine
Miriše na zelene jabuke, i breskve s notama trave i poljskog cvijeća. Okus je rizlinškog tipa, vrlo mineralan i dug. Primjereno je brojnim jelima, a odležavati može, kažu, dvije do tri godine. No, kušanje berbe 2016. pokazalo je da je živahno i dulje. Prva PIWI berba bila im je 2015.
Bazni crnjak im je Valcalepio Rosso od cabernet sauvignona i merlota u podjednakim omjerima. Službeni naziv je VR18, što znači da smo kušali petogodišnjaka. Dio je odležao u drvetu, dio u betonskim tankovima. Nježno miriše po maraski, a cijena mu je oko 13 eura.
Podrum je iz 1200. godine, kuća puno mlađa
Burduni 2018. je crnjak u kojem je cabernet sauvignon dominantan (80 posto), a odležao je godinu dana u bačvicama. Arome crnog voća tako su zaogrnute vanilijom, a ima izraženu svježinu te naznake zrelosti. Pristaje brojnim mesnim jelima i zrelijim sirevima, a butelja je 23 eura.
Dvorac Grumello je u srcu lombardijskog vinogorja Valcalepio, između Bergama i jezera Iseo. Izgrađen je kao vojna utvrda 1200. godine, a poslije je postao aristokratski dvorac. Od srednjovjekovne tvrđave i danas “stoje” toranj s bedemima, Viteška dvorana i vinski podrumi.
Dom grofova, markiza i prinčeva
Kuća i kapela sagrađene su 1700. i Castello di Grumello pretvoren je u patricijsku rezidenciju jednostavnog i strogog stila. Drevni bedem postao je ograda dvorišta punog stoljetnih stabala kestena.
Od tad su u njemu živjeli grofovi Suardo, markizi Del Carretto te prinčevi Gonzaga di Vescovado. Sam princ Gonzaga del Carretto je u drugoj polovici 19. stoljeća uvezao cabernet sauvignon i vinom krijepio težake.
Nisu mogli zapamtiti riječ Bordeaux
Govorio im je kako sorta dolazi iz Bordeauxa, a oni to nisu mogli izgovoriti pa su vino zvali burdunì. Imanje je 1953. od Gonzaga preuzela milanska obitelj Kettlitz Reschigna. Dvorac je njihov i danas. Vinskim dijelom upravljao je prvo enolog Carlo Zadra potom Paolo Zadra.
Valcalepio je kao zaštićeno vinsko područje Lombardije osnovano 1976. Među rijetkim je talijanskim vinogorjima u kojima su dominantne francuske sorte chardonnay i bijeli pinot te cabernet sauvignon i merlot. Lokalni “štih” daju mu desertna vina Moscato Passito.
Talijanska vina francuskog podrijetla
Vino Valcalepio Rosso je mješavina merlota i cabernet sauvignona. Prve sorte mora biti najmanje 40 posto, a druge do 60. U bijelim vinima chardonnaya i bijelog pinota je između 55 i 80 posto, a ostatak je sivi pinot.
Što se tiče gastronomije, Valcalepio je poznat po sirevima Branzi i Bernardo oid kravljeg mlijeka. Prvome prepoznatljiv intenzivan okus daje lokalno začinsko bilje s primjesama trave i sijena. Obično odležava između do šest mjeseci, poslužuju ga s medom i kruškama, a preporučuju ga uz crna vina punoga tijela kakvo je Valcalepio Rosso.
Sir Bernardo ‘živi’ samo ljeti
Svježi sir od punomasnog kravljeg mlijeka je Bernardo. Sazrijeva do 15 dana i dostupan je samo ljeti. Začinjen je šafranom pa ima intenzivan miris. Okus mu je suptilan i preporučuju ga uz malo maslinovog ulja i hrskavog kruha ispečenog u tradicijskoj kamenoj peći. Poslužuju ga s lokalnim vinom Valcalepio bianco, a fino će ga popratiti i gutljaj PIWI vina Le Noci.