Od 2019. u Makedoniji se 5. listopad slavi kao Dan vranca, sorte koja koja je blizak rođak plavca malog. Nastala je spontanim križanjem crljenka ili tribidraga s danas gotovo nestalom crnogorskom bijelom sortom duljenga.
U Crnoj Gori je dominantna sorta, kao i u Sjevernoj Makedoniji gdje ga ima i više, a ponose se njime u Hercegovini, ponajprije u istočnoj.
Zadarski Atrox distribuira vrance trebinjske vinarije Vukoje, bazni i Rezervu. Butelja potonjeg vina stoji 41 euro. U Vrutku je nekoliko vranaca iz svih spomenutih zemalja. Od crnogorskih, mogu se kupiti Vranac i Vranac Pro Corde (za srce) podgoričke vinarije Plantaže 13. jul, a veliki izbor makedonskih vranaca ima zagrebačka tvrtka Makedonske delicije.
U ponudi je više od 20 izvanrednih vina, samo od vranca ili mješavina s drugim sortama, iz najznačajnijih makedonskih vinarija. Cijene nekih butelja lete u nebo. Rekorder je vranec Era vinarije Bovin: 618 eura.
Kod nas se na spomen vina od vranca dugo okretalo očima, zato što je tržište bilo preplavljeno tekućinama koja su se pod nazivom te sorte prodavale u prozirnim plastičnim posudama. Bag-in-boxovi i litrenke nisu bili puno bolji. Posljednjih godina pojavili su se veliki vranci i u Hrvatskoj.
U obiteljskoj vinariji Grabovac iz Donjeg Prološca pokraj Imotskog Nikola i Milan te njihov bratić, enolog Mislav Maršić, vranac koriste kao jednog od četiri asa u Modrom Jezeru Riserva, uz cabernet sauvignon, trnjak i merlot, a monosortno vino jedan je od najboljih naših crnjaka.
Prekrasno se s tom sortom igraju i braća Dario i Boris Gašpar iz Vrgorca.
“Nedovršeno”, zapisao sam prije dvije godine o njihovu vrancu berbe 2017. koji su donijeli iz bačve i dodao: “Kakvo li će biti kad ga dovrše?”
Vinski klub je u jeku korone organizirao kušanje 20 vranaca iz četiri države koje je pokazalo kako je doista riječ o senzacionalnoj sorti.