Mirisi origana, ružmarina, crnih trešanja s nijansom dima. Čvrsto i puno tijelo, skladan i dug okus. To je otprilike prijevod opisa Decanterovih ocjenjivača koji su vinu Premijer 2016. crnogorske vinarije Plantaže 13. jul dodijelili 94 boda, jedan manje nego što treba za zlatnu medalju.
Najbolje je to ocijenjeno crnogorsko vino na ovogodišnjem Decanteru. Riječ je o kupaži ponajboljih rezervi vranca iz podruma Plantaža koja stoji oko 65 eura. Srebrne su medalje Plantaže osvojile i dobro poznatim Vrancem Pro Corde 2020. koji kod nas stoji oko 10 eura, te Vinom Stari podrum Cuvée teroir 2018. u kojem je vranac začinjen s 20 posto petit verdota.
Malvazija 2022. Plantaža osvojila je broncu. Sorta samo ime dijeli s našima, a Crnogorci je nazivaju i crnogorska malvazija ili malvazija aromatika. Ima slasni muškatni miris u kojem se naziru i citrusi te vinogradarska breskva, a vino je suho, poprilično osvježavajuće i primjereno ribljim jelima ili školjkama, salatama s piletinom, tjesteninama s parmezanom ili maslinovim uljem…
Brončane medalje osvojila je i ambiciozna crnogorska vinarija Keković vinima Vranac 2022. i Kratošija 2023. Kratošija je crnogorski naziv za našu sortu crljenak ili tribidrag koji po svijetu zovu i primitivo ili zinfandel. Vranac im stoji 20 eura, a Kratošija 22,90. Imaju i vino Radovan od vranca i cabernet sauvignona, Merlot, Rosé od cabernet sauvignona te Chardonnay i Sauvignon blanc.
Crna Gora je površinom mala zemlja s malim brojem vinarija, ali i najvećim europskim vinogradom u komadu. U Ćemovskom je polju, praktično u Podgorici, a površina mu je oko 2300 hektara. To je gotovo 15 posto svih hrvatskih vinograda. Na portalu je i velika reportaža o tom velikom vinogradu i Plantažama 13. jul.