More

    Decanter 2024. (7): Tokaj kolo vodi među nagrađenim mađarskim vinima

    Kategorije:

    Tokajac Gizella Aszú 6 Puttonyos 2019. mađarsko je vino s titulom Best in Show s ovogodišnjeg Decanterova ocjenjivanju. Od furminta je, kako mađari zovu naš moslavac, s jednim postotkom sorte hárslevelű koju mi zovemo lipovina. Butelja je gotovo 200 eura, a nije riječ o 7,5 decilitara. Tokajci se pune u boce posebna oblika u koje stane pola kralja vina i vina kraljeva, kako im tepaju.

    Iz ove glasovite regije na sjeveroistoku Mađarske su i četiri platinasta vina, što znači najmanje 97 bodova od 100, kojima se diče naši susjedi. To su Pajzos 2007., Sauska Furmint 2021., Balassa 2021. i Balassa Villő 2019. Sedam je tokajaca i među 13 zlatnih mađarskih vina. Po dva su iz vinarija Maison Aux Pois (Aszú 2019. i Édes Szamorodni 2021.) i Disznoko (Hattyus Édes Szamorodni 2018. te Hattyus Aszú 5 Puttonyos 2019.), a ostala su Pajzos Aszú 2017., Oremus Tempos Aszú 6 Puttonyos 2019. i Szarka Pince Cuvée 2021.

    Biserje s obala Blatnoga jezera

    Pozlatila su se i tri mirna te dva pjenušava vina s Balatona. Dva bijela vinarije Kancellár Birtok su Hárslevelű 2019. i Furmint 2019. nose nazive sorata koje su inače temeljne za proizvodnju (opet) tokajaca. Treće je Köves 2022. vinarije Figula. Također je bijelo, od i nama dobro poznatih sorata olaszrizling i szürkebarát. Tko slabo divani mađarski, sad će naučiti kako je riječ o graševini i sivom pinotu.

    Mađarske je pjenušce malo tko probao, ono što je meni stizalo u čašu u pravilu me nije oduševilo, no Decanterovi su ocjenjivači s 96, odnosno 95 bodova nagradili Classic Brut n/v i Prestige Brut n/v vinarije Kreinbacher Birtok iz regije Somló pokraj Vesprima, Veszpréma ili Weißbrunna, jednog od najstarijih gradova u Mađarskoj smještenog 15 km sjeverno od Blatnog jezera, kako mi zovemo mađarsko more.

    Zlatni je Mađar i Schieber Trilógia Bikavér Dél-Pannónia Szekszárd 2021. Bikavér znači bikova krv, a vina tako zovu zbog zbog intenzivne granatnocrvene boje i bogatog ekstrakt. Ovo vino iz regije Dél-Pannónia, u kojoj je i mađarski dio Baranje, je od frankovke, kadarke i cabernet sauvignona.

    Puttonyosi, gönceri i ostala čuda

    Inače, mađarska su vina ove godine osvojila i 56 srebrnih te 67 brončanih Decanterovih medalja. A za kraj treba reći i da nisu sva iz Tokaja odnijela one najsjajnije. Bilo je 25 srebrnih i 12 brončanih tokajaca. Spomenimo i najslabije ocijenjen. To je polusuhi Vision 2018. vinarije Holdvölgy sa samo 87 bodova. Mnogi bi se jako hvalili s tim rezultatom. Složenu priču o sortama, vinifikaciji, njegovanju te puttonyosima i göncerima i ostalim čudima o tokajskim vinima može pojasniti, možda i zakomplicirati, naš članak o kralju vina i vinu kraljeva te ulozi Turaka u njegovu nastajanju.

     

    Prijavite se na naš newsletter i prvi saznajte sve novosti iz vinskog svijeta.
    Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

    Pratite nas

    Najnovije

    POVEZANI ČLANCI

    Prije njih potop! Iuris otvorio vinariju u Hrašću i...

    Vinska cesta Grada Zagreba otvorena je 6. studenog 2009. s početnih sedam destinacija. Šest su bila obiteljska...

    Izložba o zagorskim vinima na Pelješcu pa o pelješkima...

    Tradicija vinarstva i vinogradarstva u Hrvatskom zagorju naziv je izložbe koja se otvara u srijedu, 2. listopada,...

    Crikvenica food&wine walk: 17 pjenušaca za 17 kilometara šetnje

    Kiša je prestala padati oko osam sati. U devet se počelo razvedravati pa je u 10, na...

    Kvarnerski vinski transfer: Marinko Vladić iz PZ Vrbnik prešao...

    Prije otprilike pola stoljeća Iločanin Marinko Vladić susretao se s Miroslavom Palinkašem iz obližnjeg Šarengrada na plesnjacima...

    Nedjejni vinski haiku: Staza

    Pravi put je vinska staza! Neće bit' u srcu mraza... Nedjeljni (vin)haiku 62 Fotografija: Anna Zakharova on Unsplash

    Dom Perignon 2015. je u prodaji! Cijena? 245,20 eura

    Nakon gotovo 10 godina odležavanja na kvascima, u tami i miru šampanjskog podruma, novi Dom Pérignon 2015....