More

    Dva razloga za slavlje vinarije Štampar: Decanterovo zlato i 110. rođendan

    Kategorije:

    Majstor Ištvan Grabar i vinar Andraš Novak 27. lipnja 1913. podigli su čaše u čast završene freske nad ulazom u podrum. Tako su tog davnog petka popodne nazdravili ostvarenju vinske vizije na broju 2 u Svetom Urbanu. Obična, priprosta i kratkovijeka vina Novakovih poprimila su naglašeniji pečat osobnosti sredinom dvadesetih godina prošlog stoljeća kad je u posjed imanja i vinograda došla obitelj Štampar.

    Drugom Decanterovu zlatu za pjenušac Urban White, prvo je stiglo 2020., David Štampar nazdravio je magnumima

    Otprilike tim riječima veliki promotor međimurskih vina Ivan Goričanec (gore lijevo) najavio je proslavu 110. rođendana vinarije na prekrasnom međimurskom Mađerkinom bregu. Štampari tamo, s prijateljima i kolegama vinarima iz obitelji Cmrečnjak, imaju vinograd i prekrasnu pozornicu baš za ovakve prilike.

    Naša obitelj oduvijek se bavi poljoprivredom, a od devedesetih isključivo vinogradarstvom i vinarstvom, kratko je rekao David.

    Počeli su s 3000 trsova, starohrvatskom hrastovom prešom iz 1927. i nekoliko trošnih bačava u malom podrumu. Danas, u stalnom traganju za savršenim spojem tradicije, znanja i inovacija, izbirljivom i zahtjevnom tržištu nude izuzetna i nagrađivana vina od desetak reprezentativnih sorti Vinogorja Međimurje.

    Dio vinske ponude obitelji Štampar. Treća butelja s lijeva je prva verzija dva put nagrađenog pjenušca berbe 2016.

    David Štampar rodio se 1987. godine, a mama Danica i otac Bojan posadili su prvi vinograd iznad imanja. Sorta je bila muškat žuti. Kako su na svijet stizali mlađi sinovi  Benjamin i Franjo, roditelji su sadili nove vinograde. Na tržište su s prvim buteljama graševine i muškata žutog izašli 1991. pod etiketom Bojan Štampar. Novo trsje podno podruma u Svetom Urbanu sadili su 2002. i 2004.

    A 2014. kupili su prestižne terasaste položaje na Mađerkinom brijegu. Posadili su crvene bordoške sorte cabernet sauvignon, cabernet franc i mertot, bijeli sauvignon te pušipel iz klonske selekcije ciljano za pjenušac. Od tog je grožđa i Urban White Extra Brut 2020. koji se ove godine pozlatio na Decanteru.

    Boca pjenušca Urban White Extra Brut na vrhu Mađerkinog brega. Grožđe je uzgojeno na padinama tog položaja

    Pjenušac pokazuje vrhunsku ravnotežu, s finim mjehurićima i svježom kiselinom koji nadopunjuju nježne kvaščane note. Ima zaobljeni okus i medni nos. Vrlo je ugodan i zasigurno će osvojiti brojne obožavatelje, opisali su Decanterovi ocjenjivači Urban White Extra Brut 2020. Drugi je to pjenušac obitelji Štampar pod istom etiketom. Za Urban White Extra Brut 2016. dobili su Decanterovo zlato 2020. godine, malo prije nego što su brali grožđe za novo zlatno vino.

    Aktualna nagrada pokazuje da je potencijal vinograda na Mađerkinom brijegu ravan ljepoti pogleda na njih. Posebno s 27 metara visokog vidikovca do čijeg vrha vode 104 stepenice. Dvije godine je trajala gradnja, tri minute treba do vrha s kojeg se na četiri strane svijeta vide područja u pet zemalja: Hrvatske, Slovenije, Mađarske, Austrije i Slovačke. Dio zelene čarolije pogledajte u galeriji, a o ostalim zlatnim hrvatskim vinima s ovogodišnjeg Decanterova ocjenjivanja pročitajte ovdje.

     

     

    Prijavite se na naš newsletter i prvi saznajte sve novosti iz vinskog svijeta.
    Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

    Pratite nas

    Najnovije

    POVEZANI ČLANCI

    Uspio spoj naslijepo! Pošip i rukatac vole se u...

    Dragocjeni mali vinari nerijetko proizvode prave vinske bisere, koji često ne ugledaju svijetlo velikih vinskih pozornica ili...

    Treći BregFest bit će 25. listopada u Laubi. Najavljuje...

    Pjenušci Bregovite Hrvatske 12. rujna u Pupitresu od 18.30 prva je radionica koja najavljuje Festival vina Bregovite...

    Fotoreportaža s BLAŽ-a! Međugorski Festival blatine i žilavke opet...

    Ljudi puno, ali ne i previše, ugođaj izvrstan, a vina odlična! Ništa novo, govori li se o...

    ‘R’ kao reserva i Rusija

    Reserva ili riserva španjolski su, talijanski i portugalski nazivi za kvalitetnije serije vina pojedinih vinarija, a koristi...

    Nedjeljni vinski haiku: Grijesi, vino i kiša

    Vino pijem da mi spere grijehe. Kiša padne, vrati ih... Nedjeljni (vin)haiku 59 Fotografija: Ali Abdul Rahman on Unsplash

    Mundus Vini: Belje, Kutjevo i Vina Matočec osvojili zlatne...

    Arome žutog i suhog voća, snažno tijelo, skladan okus i veliki potencijal odležavanja, zapisali su početkom rujna...