Raspravom na temu „Sadašnjost i budućnost autohtonih sorti s aspekta eno-gastro turizma“ u petak 24. svibnja u 16 sati započet će Festival MoslaVina Kutina 2024. te prigodna izložba vina izvornih hrvatskih sorti. Traje i u subotu, 25. svibnja, a organiziraju je Turistička zajednica grada Kutine i Udruga vinogradara i voćara Moslavine „Lujo Miklaužić“. Pokrovitelji su Ministarstvo turizma i sporta, Ministarstvo poljoprivrede, Sisačko-moslavački župan Ivan Celjak, Grad Kutina i Croatia osiguranje. Svečano otvaranje Festivala bit će u petak u 17:30 sati na Trgu dr. Franje Tuđmana u Kutini.
Ovo je prilika za promociju moslavačkih vinara, autohtonih sorti vina, kulture pijenja vina te utjecaja na jačanje suradnje unutar regije i umrežavanje turističkih dionika s ciljem kreiranja inovativnih turističkih sadržaja, kažu organizatori. Vina će predstaviti 18 vinarija te Udruga Kvarner Wines.
Koktel od škrleta
Autohtone hrvatske sorte vina ponos su hrvatskih vinara i kulturno nasljeđe, dodaju organizatori pa će one najvažnije predstaviti Hrvoje Košutić u petak u 19.30. Pripremaju i vinski kviz Moslavina Wine Wisdome na kojem će posluživati koktel s vinom od izvorne moslavačke sorte škrlet.
Subotnje popodne, 25. svibnja, započet će Gala tastingom, dijagonalnim kušanjem različitih sorti i godišta Vina Košutić, te pjesničkom priredbom Grozdovi i stihovi. Bit će na Festivalu i glazbe: Parni valjak i The Juky & Saxente svirat će u petak, a u subotu Prima Bend te Sanja, Marinko i Zec, koji će podsjetiti na najveće hitove Novih fosila. Koncerti su besplatni.
Domaća jela i domaća vina
U krugu od 20-ak kilometara oko Kutine, na obroncima Moslavačke gore, brojne vinarije čekaju vinoljupce. Vinarija Trdenić će, pod sloganom “između tradicije i trenda” u Trnovki pokraj Popovače sljubljivati specijalitete okolnih OPG-ova s dobro znanim vinima: od opojnog pjenušca i aromatičnog Roséa 2021. do Škrleta Private Collection 2021 i Gewürztraminera Private Collection 2020.
Na Mramor brdu u Repušnici je OPG Glavica čiji je vlasnik Antun prvi u hrvatskoj dobio biodinamički certifikat Demeter za vino. Naravno, za Škrlet. Stare kleti u vinogradima pretvorio je u luksuzne kuće za odmor koje će uskoro otvoriti da gosti koji žele uživati u vinu ne moraju sjedati za volan. Ima Antun i dva podruma: klasičan te moderan, ukopan u zemlju i zaštićen staklenim podom kroz koji se vide amfore u kojima vino odležava te više od 3000 butelja.
Vino djeda i bake
Nikica Katić će u Kleti Romić u Kutinskoj Slatini vinima pričati kako su njegovi djed i baka Drago i Nada prvu “kapljicu” napravili 1974. godine, a od 1980. u kleti primaju i goste. Nikica je 2000. dedinu klet pretvorio u OPG poznat po odličnom spoju vina i autohtone hrane. Uz vina od škrleta i graševine svakako treba kušati Dragonadu, mješavinu bijelih koju je posvetio djedu Dragi i baki Nadi. Baka je kuhala u Petrokemiji pripremajući više tisuća gableca svaki dan, a danas gostima priprema specijalitete poput kokošje juha s jetrenim knedlama, pečenja, vratine u škrletu i gulaš od divljači s domaćim knedlama.
Nedaleko od Kleti Romić je Vinarija Košutić. Osnovana je 2006. godine, a obitelj je od davnina radila vina. Košutići uzgajaju graševinu, cabernet sauvignon, riesling, pinot bijeli, muškat žuti i, naravno, škrlet. Rade i pjenušac Noel tradicionalnom metodom drugog vrenja u boci koji na finom talogu odležava 24 mjeseca.
Fotografije: Nikola Zoko