More

    Festival MoslaVina: 24. i 25. svibnja zabava u Kutini, uživanje u vinarijama

    Kategorije:

    Raspravom na temu „Sadašnjost i budućnost autohtonih sorti s aspekta eno-gastro turizma“ u petak 24. svibnja u 16 sati započet će Festival MoslaVina Kutina 2024. te prigodna izložba vina izvornih hrvatskih sorti. Traje i u subotu, 25. svibnja, a organiziraju je Turistička zajednica grada Kutine i Udruga vinogradara i voćara Moslavine „Lujo Miklaužić“. Pokrovitelji su Ministarstvo turizma i sporta, Ministarstvo poljoprivrede, Sisačko-moslavački župan Ivan Celjak, Grad Kutina i Croatia osiguranje. Svečano otvaranje Festivala bit će u petak u 17:30 sati na Trgu dr. Franje Tuđmana u Kutini.

    Ovo je prilika za promociju moslavačkih vinara, autohtonih sorti vina, kulture pijenja vina te utjecaja na jačanje suradnje unutar regije i umrežavanje turističkih dionika s ciljem kreiranja inovativnih turističkih sadržaja, kažu organizatori. Vina će predstaviti 18 vinarija te Udruga Kvarner Wines.

    Koktel od škrleta

    Autohtone hrvatske sorte vina ponos su hrvatskih vinara i kulturno nasljeđe, dodaju organizatori pa će one najvažnije predstaviti Hrvoje Košutić u petak u 19.30. Pripremaju i vinski kviz Moslavina Wine Wisdome na kojem će posluživati koktel s vinom od izvorne moslavačke sorte škrlet.

    Subotnje popodne, 25. svibnja, započet će Gala tastingom, dijagonalnim kušanjem različitih sorti i godišta Vina Košutić, te pjesničkom priredbom Grozdovi i stihovi. Bit će na Festivalu i glazbe: Parni valjak i The Juky & Saxente svirat će u petak, a u subotu Prima Bend te Sanja, Marinko i Zec, koji će podsjetiti na najveće hitove Novih fosila. Koncerti su besplatni.

    Domaća jela i domaća vina

    U krugu od 20-ak kilometara oko Kutine, na obroncima Moslavačke gore, brojne vinarije čekaju vinoljupce. Vinarija Trdenić će, pod sloganom “između tradicije i trenda” u Trnovki pokraj Popovače sljubljivati specijalitete okolnih OPG-ova s dobro znanim vinima: od opojnog pjenušca i aromatičnog Roséa 2021. do Škrleta Private Collection 2021 i Gewürztraminera Private Collection 2020.

    Na Mramor brdu u Repušnici je OPG Glavica čiji je vlasnik Antun prvi u hrvatskoj dobio biodinamički certifikat Demeter za vino. Naravno, za Škrlet. Stare kleti u vinogradima pretvorio je u luksuzne kuće za odmor koje će uskoro otvoriti da gosti koji žele uživati u vinu ne moraju sjedati za volan. Ima Antun i dva podruma: klasičan te moderan, ukopan u zemlju i zaštićen staklenim podom kroz koji se vide amfore u kojima vino odležava te više od 3000 butelja.

    Vino djeda i bake

    Nikica Katić će u Kleti Romić u Kutinskoj Slatini vinima pričati kako su njegovi djed i baka Drago i Nada prvu “kapljicu” napravili 1974. godine, a od 1980. u kleti primaju i goste. Nikica je 2000. dedinu klet pretvorio u OPG poznat po odličnom spoju vina i autohtone hrane. Uz vina od škrleta i graševine svakako treba kušati Dragonadu, mješavinu bijelih koju je posvetio djedu Dragi i baki Nadi. Baka je kuhala u Petrokemiji pripremajući više tisuća gableca svaki dan, a danas gostima priprema specijalitete poput kokošje juha s jetrenim knedlama, pečenja, vratine u škrletu i gulaš od divljači s domaćim knedlama.

    Nedaleko od Kleti Romić je Vinarija Košutić. Osnovana je 2006. godine, a obitelj je od davnina radila vina. Košutići uzgajaju graševinu, cabernet sauvignon, riesling, pinot bijeli, muškat žuti i, naravno, škrlet. Rade i pjenušac Noel tradicionalnom metodom drugog vrenja u boci koji na finom talogu odležava 24 mjeseca.

    Fotografije: Nikola Zoko 

    Prijavite se na naš newsletter i prvi saznajte sve novosti iz vinskog svijeta.
    Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

    Pratite nas

    Najnovije

    POVEZANI ČLANCI

    Dunav Wine Fest: 11. listopada vinski biseri Slavonije, Podunavlja...

    Uživanje u ponajboljim vinima Slavonije i hrvatskog Podunavlja i gostujućih vinara s vojvođanskog dijela Fruške Gore očekuje...

    I priče o siru dio su 29. izdanja knjige...

    Kako čuvati sireve i s čime ih sljubiti, te koji su karakteristični francuski, talijanski, engleski, švicarski, grčki...

    Nedjeljni vinski haiku: San o vinu

    Hladne su kiše. Mačak spava. Vinska ga Kutija grije. Nedjeljni (vin)haiku 63

    Portugalci piju najviše: 61,7 litara po glavi (starijoj od...

    Znamo svi da je SAD najveći konzument vina. Prošle su godine Ameri popili 33,3 milijuna hektolitara vina,...

    Došao u berbu uzalud! Lopovi su brali noću i...

    Mislio sam da su ptice pojele grožđe. Kad sam na tlu vidio nekoliko grozdova uredno odrezanih škarama,...

    Ocijenili 68 džinova uoči treće GinIstre! 25. listopada će...

    Iz Italije, Slovenije, Srbije, Slovačke i, naravno, Hrvatske stiglo je 69 džinova na senzorno ocjenjivanje u Strukovnoj...