Vinski sektor pretrpio je značajne gubitke zbog rata. Tijekom 2022. godine uspjeli smo izvoziti ukrajinska vina u 49 zemalja. Predstavili smo ih na nizu međunarodnih izložbi, a na najvećem vinskom natjecanju u svijetu, Decanter World Wine Competition 2023, osvojili smo 37 nagrada, rekao je ukrajinski ministar poljoprivrede Mykola Solsky sredinom srpnja 2023.
Rat u Ukrajini počeo je 24. veljače 2022. u vrijeme ocjenjivanja Mundus Vini u njemačkom gradiću Neustadtu am der Weinstrasse u glasovitoj vinskoj regiji Pfalz. Ocjenjivanje traje šest dana, a ocjenjivači mogu birati žele li “raditi” prva tri, druga tri, ili svih šest dana. Ruska sommelierka bila je samnom u komisiji prva tri dama, četvrtog se nije pojavila.
Vratila se kući zbog opravdanog straha da kasnije neće moći. Ruski sommelier, nekadašnji pomoćnik ministra poljoprivrede, dobar znanac, gotovo prijatelj s brojnih europskih vinskih događanja, trebao je doći u Neustadt druga tri dana. Nije došao zbog opravdanog straha da se neće moći vratiti.
Većina ukrajinskih vinograda zasađena je međunarodnim sortama. Najpopularnije bijele su aligote, chardonnay, pinot sivi, rizling i traminac, a najčešće crvene cabernet sauvignon, merlot, pinot noir i saperavi. Neke ukrajinske vinarije rade vina i od sorata tempranillo, timorasso, albarino, pinotage, zweigelt, blaufränkisch (frankovka)… S razvojem vinarstva u sjevernijim i središnje-zapadnim regijama Ukrajine popularni su postali johanniter, solaris, jupiter i druge PIWI sorte.
Veliki broj autohtonih sorti ostao je na okupiranom Krimu. To su kokur, kefesia, ekim kara…, a lokalne su sorte postale popularne posljednjih godina. Bijele su telti-kuruk, sukhomlinsky i citron magarach. Tekst o stanju ukrajinske vinske industrije na početku aktualnog rata, pravi prvi je započeo još 2014. ruskom aneksijom Krima, pročitajte ovdje.