Pet su godina kemičari analizirali sadržaj urne pune crvenkaste tekućine izmiješane s pepelom koju su arheolozi 2019. iskopali u Carmoni na jugu Španjolske. Pokazalo se kako je riječ o vinu izmiješanom s ljudskim pepelom. Muškarac koji je živio na prijelazu stare u novu eru prije smrti je, pretpostavljaju, naložio obitelji da ga spale i pepeo potope u bijelo vino kako bi mu putovanje prema bogovima bilo lakše. U podzemnom mauzoleju bilo je i pet urni samo s pepelom. Sadržaj šeste je najstarije dosad otkriveno vino.
Analiza je pokazala kako je mineralni profil usporediv s profilom današnjih sherry vina iz Jereza na krajnjem jugu Španjolske te fino vina iz regije Condado de Huelva zapadno od Seville i Montilla-Morilesa sjeverno od Malage. Otkrili su u tekućini i sedam polifenola kojih ima u spomenutim današnjim vinima. Nema, mađutim, siringinske kiseline pa su zaključili kako je vino bilo bijelo. Crvenkastu nijansu dobilo je s vremenom. Tvrde kako bi vino moglo biti pitko, ali još se nitko nije usudio kušati.
Dosad se pretpostavljalo da najstarije vino sačuvano u boci u tekućem stanju otkriveno 1867. u gradiću Speyer u jugozapadnoj Njemačkoj. Čuvaju ga u Povijesnom muzeju Pfaltza, što je stari način pisanja naziva današnje glasovite vinorodne regije Pfalz. Smatraju da je iz 325. godine, ali to nisu potvrdili kemijskom analizom. Studiju o španjolskom nalazištu objavio je Journal of Archaeological Science.
Fotografije su ilustracije snimljene u makedonskom nalazištu Stobi čiji se naziv spominje oko 200. godine, a vjeruje se kako je puno starije.