Popijete li gemišt svakih sat i pol i ćesto jedete, vjerojatno ćete na alkotestu imati manje od 1,5 promila. Rekao mi je to za neke davnašnje proslave policajac koji se bavio prevecijom alkohola, odnosno vožnje pod utjecajem alkohola. Slučajno smo sjedili jedan do drugoga, razgovarali o koječemu pa se dotakli i pitanja kako provesti noć na svadbi i “ne nastradati”. Ne bih to smio reći zato što za vožnju i 0,5 promila može biti previše, dodao je.
Neki liječnici govore kako piti ne treba, drugi priznaju čašu-dvije vina ili piva kao dio obroka, ali i oni najblagonakloniji reći će kako su četiri alkoholna pića na dan najviše što bismo trebali popiti. A što je alkoholno piće? Pivo ima najmanje alkohola, iako i tu postoje “bilderi”, pa se jednim pićem smatraju tri decilitra. Kod vina već smo “pali” na decilitar, a kod žestice na “nul-tri”, odnosno 30 mililitara. Evo savjeta kako tijekom proslave piti, a ne opiti se:
1. Planirajte ispijanje pića. Nećete se stalno moći pridržavati plana, uvijek će netko nazdraviti mimo željenog ritma, ali bit će više samokontrole.
2. Jedite sat i pol-dva prije odlaska na proslavu. Malo jaču hranu. Gladan čovjek brže se opije. Jedite i tijekom proslave. Pomalo i što češće.
3. Opasno je miješanje pića. Držite se piva ili vina. Nemojte započinjati žesticom. Eventualno završite čašicom.
4. Pijte vodu uz alkoholna pića. I nije dovoljna gazirana voda u gemištu. Taj ugljikov dioksid osvježava, ali može i ubrzati opijanje.
5. Ne vozi, piješ li. Prespavati ili uzeti taksi puno je “jeftinije”.