Završio je Vranec Selection by CMB, prvo specijalizirano ocjenjivanje vina od sorte vranac koje je u Velesu u Makedoniji organizirao Concours Mondial de Bruxelles. Odabrani vinski suci s više kontinenata naslijepo su ocjenjivali stotinjak vranaca iz Makedonije, Crne Gore, Srbije, s Kosova i iz Hrvatske.
Devet vranaca kao škola
Rezultate će objaviti sljedećeg tjedna. Prema prvim informacijama, i mi ćemo imati razloga za zadovoljstvo. Ocjenjivanju je prethodilo predstavljanje devet vranaca po izboru Caroline Gilby, nositeljice prestižne titule Master of Wine, stručnjakinje za vina jugoistočne Europe i šefice ocjenjivanja na Vinistri. Bilo je tu čistih vranaca, ali i mješavina s drugim sortama. Caroline je izvrsno pokazala širinu spektra koju sorta nudi.
Počelo je Vrancem Stara Loza 2019. vinarije Opus Todorović iz negotinske krajine u središnjoj Srbiji. Odležao je dva mjeseca u jednom korištenoj bačvi i dao lijepo vino koje miriše ponajviše na crnu šljivu. Ima u njemu i malo čokolade, dosta svježine, zrnatih tanina i fine komplesnosti na kraju. Pikantno je i dugo traje. Riječ je o elegantnoj i dosta izravnoj interpretaciji vranca, u kojem je i pet posto cabernet sauvignona.
Elegancija iz Prološca
Elegantošću je osvojio i Vranac Riserva 2019. naše vinarije Grabovac iz Prološca pokraj Imotskog. Odležao je dvije godine u bačvama, većinom novima i većinom od slavonskog hrasta. Samo je 15 posto bilo francuskih bačava. Vino je djelovalo mladenački, fino je mirisalo i lako se pilo.
Vranc (nije tipfeler) kosovske vinarije Labi je od grožđa iz vinograda s glinasto-vapnenačkim tlom posađenog na 460 metara nadmorske visine. Berba je bila sredinom listopada, a vino napravljeno s minimalnim intervencijama. Odležalo je u mađarskim bačvama, mirisom dominira duhan, a vino je općenito jednostavno i, čini se, ne dovoljno zaokruženo.
Što je grožđe nosilo sa sobom
Lijepo se iskazao i crnogorski Monolog Vranec 2017. vinarije Priča iz danilovgradskog sela Martinići. Izraženo je u njemu zrelo voće, ima fine kiseline i djeluje iskreno: kao da se nije puno interveniralo tijekom vinifikacije, nego je grožđe obrano u pravom trenutku i soku prepušteno da se sam pretvori u vino. I donese sve što je dobro u vinogradu pokupio.
Vranac Stari podrum 2018. crnogorskih Plantaža 13 jul je od grožđa s malog dijela njihova vinograda koji je najveći u Europi. Osim vranca ima i 20 posto petit verdota. Vino je provelo godinu dana u francuskim bačvicama pa dvije u velikoj bačvi i baš je jako lijepo. Gutljaj se čini poput zalogaja zrelog pršuta s džemom od ljutih naranči. Jedan od vrhunaca kušanja.
Ne treba uvijek drvo
Vranec 2021. makedonske vinarije Venec bio je dobar primjer vina bez korištenja drveta. Nudi svježe voće, malo tanina iz koštica grožđa i veselo je piti ga. Vinograd je na poprilično dobrom položaju Dissan. A s Dissana je stigao i Vranec 2019. vinarije Bovin. Prepun je svježine i malo preizravnog drvenog utjecaja. Rustikalan stil dao je vino za koje se može reći da nije sasvim u balansu, no fino će se iskazati uz dobro odabranu hranu. U Makedoniji neće biti problem pronaći primjerenu.
Priča je završila s dva već slavna makedonska vina. Barovo Red 2019. najveće tamošnje vinarije Tikveš bilo je i najbolje na kušanju. No, njime dominira kratošija, što je makedonski i crnogorski naziv sorte koju mi zovemo crljenak ili tribidrag. Ima je 65 posto, a vranca 35. Vino je fermentiralo u betonskim tankovima pa odležavalo u bačvi.
Tko voli, voli, tko ne voli, također ‘voli’
Kamnik Terroir Grand Reserva 2017. tipično je vino vinarije iznad Skopja. Dvije godine odležalo je u bačvicama od američkog (70 posto) i francuskog hrasta. Zadržalo je lijepe kiseline i navuklo puno alkohola: tko voli, voljet će i dalje, a ni onaj tko baš i ne voli sigurno čašu neće odbiti. U svakom slučaju bio je to lijep trening za službeno ocjenjivanje.