Mlađe je slađe! Najbolji crnogorski vranac je iz berbe 2023.

Legat Selection 2023. vinarije Brajović iz mjesta Jelenak pokraj Danilovgrada najbolje je ocijenjen crnogorski vranac na Vinskom viteškom turniru u Podgorici posvećenom vinima od najznačajnije crnogorske sorte. Drugo mjesto osvojio je Smokovac 2022. vinarije Rakčević iz sela Smokovci 15-ak kilom,etara od Cetinja, a treće Vranac Barrique 2020. vinarije Radević iz mjesta Rogami pokraj Podgorice.

Prvi takav vinski turnir u Crnoj Gori organizirao je Europski red vinskih vitezova. Na ocjenjivanje je pristiglo 26 vranaca, a Plantaže 13 jul, kao daleko najveći crnogorski proizvođač vina, nisu sudjelovale.

Međunarodna komisija

Ocjenjivačku komisiju vodila je prof. dr. Vesna Maraš s Biotehničkog fakulteta u Podgorici, a članovi su bili Janez Šekoranja i Anton Pezdirc iz Slovenije, Aleksandar Ivkov iz Srbije i Ivo Kozarčanin iz Hrvatske.

Ocjenjivanja vinskih vitezova malo se razlikuju od uobičajenih. U ovom je slučaju 26 pristiglih vina podijeljeno u pet grupa. U prvoj je bilo šest vina, u ostale četiri po pet. Suci su vina u svakoj grupi vina svrstavali od prvog do posljednjeg mjesta, a pet vranaca koji su osvojili prva ušli su u finale.

Ocjenjivanje pred publikom

I tamo su, istim sustavom, odabrani najbolji. Sve se odvijalo pred publikom koja je u prvom krugu kušala sva vina istovremeno kad i članovi komisije. U finalu su vina kušali samo članovi komisije.

Među 26 vranaca velika većina bili su u najmanju ruku vrlo dobra, ako ne i odlična vina. Naprosto je bila šteta što je u finale moglo samo pet. Dojam je da je desetak moglo osvojiti prvo mjesto. Veseli što je u finalu bio i vranac Biotehničkog instituta. Nije bio među prva tri, ali studenti i njihovi profesori, izgleda, što rade studenti.

Obilazak vinarija

Po objavi rezultata iznenadilo je, ali i razveselilo, što je pobijedio mladi vranac. Kao da je mlađe bilo slađe. Popratni je program, naravno, sadržavao posjete vinarijama u okolici Podgorice. O tome čitajte za koji dan.

Vranac je, podsjetimo, sorta koja koja je blizak rođak plavca malog. Dominantna je u Crnoj Gori i Sjevernoj Makedoniji, a nastala je spontanim križanjem crljenka ili tribidraga, koji u Crnoj Gori nazivaju kratošija, s danas gotovo nestalom crnogorskom bijelom sortom duljenga.

I mi vranaca za utrku imamo

Ponose se njime i u Hercegovini, posebno istočnom dijelu, a lijepih vranaca ima i kod nas, u Dalmatinskoj Zagori.

Vinski viteški turnir i ocjenivanje vina organizirani su u povodu Svetog Trifuna, zaštitnika vinogradara, koji u Crnoj Gori slave 14. veljače. Potpisana je i Deklaracija o ustanovljavanju tog datuma kao Dana vina u Crnoj Gori, čije će postepeno uvođenje u socijalni, kulturni i ekonomski život poslužiti promociji vinske kulture i Crne Gore kao zemlje vina.