More

    Najbolje kave na svijetu ‘kuhaju’ Brazilac, Francuz, Australac i Čileanac

    Kategorije:

    Brazilac Boram Um svjetski je baristički prvak u natjecanju u pripremi kave. Imao je 15 minuta da impresionira žiri pripremom espressa, mliječnog napitka i autorskog pića od kave i postao prvi brazilski šampion u povijesti.

    “Uloga bariste je da otključa puni potencijal kave”, lijepo je rekao baristički viceprvak Daniele Ricci, a baš za tu ulogu žive svi sudionici ovog prestižnog natjecanja.

    Zahvaljujući velikom talentu i elegantnom nastupu Boram Um je postao prvi svjetski prvak u pripremi kave iz Brazila 

    Bio je to vrhunac kultnog svjetskog okupljanja ljubitelja kave “World of Coffee” na koje je u Atenu došlo više od 10.000 profesionalaca i entuzijasta sa svih kontinenata.  Najnovije kreacije predstavilo im je 416 pržionica, proizvođača, udruga i distributera.

    Još su se u tri kategorije natjecali najveći znalci u pripremi kave. Onu u đezvi, ta se kategorija službeno naziva cezve/ibrik, najbolji je bio Francuz Pierre de Chanterac. Na degustatorskom natjecanju pobijedio je Australac Young Baek, a u Brewer’s Cupu, odnosno pripremi filter kave, prvak je Čileanac Carlos Medina.

    Više od 10.000 profesionalaca i entuzijasta kušalo je kave iz 416 proizvođača i distributera sa svih kontinenata

    World of Coffee natjecanja zapravo su pozornica za prezentaciju najnovijih trendova, osobnih istraživanja, eksperimenata s novim varijetetima, metodama pripreme, pa čak i kemijskim svojstvima kave. Zato je natjecanje u pripremi kave ponekad sličnije poslu u kemijskom laboratoriju nego za šankom kafića!

    U atenskoj oluji novih ideja očigledna je bila dominacija infuziranih kava kojima tijekom obrade dodaju sastojke i arome poput esencijalnih ulja, voća (grožđe, marakuja) i začina. Imaju svoje mjesto na tržištu te donose svježinu i raznolikost. Uzbudljive su, nekima možda i vrhunac kreativnosti, no nisu nužno najbolji pokazatelj zdravlja industrije kave kao cjeline.

    U Ateni su dominirale kave kojima tijekom prerade dodaju sastojke i arome poput esencijalnih ulja, voća i začina

    Njihova sveprisutnost ipak ne smije zamagliti činjenicu da srž leži u kvaliteti i održivosti same kave koja treba biti cijenjena i poštovana u svom najčišćem obliku, a ne platforma za eksperimentiranje s okusima.

    Kave južnoameričkih zemalja dominirale su natjecateljskim podijima, a sorta gesha ponovno je bila najpopularnija zbog svog jedinstvenog aromatskog profila. Druga zvijezda bila je pink bourbon, sorta nastala križanjem crvenog i žutog bourbona, a blistale su i ostale rijetke sorte poput ombligona i eugenoidesa.

    Dok su stotine profesionalaca u Ateni drhtale kako će predstavitzi svoje proizvode, tisuće su u njima naprosto uživale

    Većina je natjecatelja koristila destilirana mlijeka, kojima je odstranjen određen udio vode, kako bi dodatno naglasili okus kave i poboljšali strukturu napitka. Usprkos tome što je Alpro bio zlatni sponzor, u final six, samo je jedan kandidat koristio alternativno mlijeko (kokosovo), i to u omjeru 1:10 sa kravljim.

    Kako svjetski baristički prvak priprema kavu pogledajte ovdje.

    Pratite nas

    Najnovije

    POVEZANI ČLANCI

    Dunav Wine Fest: 11. listopada vinski biseri Slavonije, Podunavlja...

    Uživanje u ponajboljim vinima Slavonije i hrvatskog Podunavlja i gostujućih vinara s vojvođanskog dijela Fruške Gore očekuje...

    I priče o siru dio su 29. izdanja knjige...

    Kako čuvati sireve i s čime ih sljubiti, te koji su karakteristični francuski, talijanski, engleski, švicarski, grčki...

    Nedjeljni vinski haiku: San o vinu

    Hladne su kiše. Mačak spava. Vinska ga Kutija grije. Nedjeljni (vin)haiku 63

    Portugalci piju najviše: 61,7 litara po glavi (starijoj od...

    Znamo svi da je SAD najveći konzument vina. Prošle su godine Ameri popili 33,3 milijuna hektolitara vina,...

    Došao u berbu uzalud! Lopovi su brali noću i...

    Mislio sam da su ptice pojele grožđe. Kad sam na tlu vidio nekoliko grozdova uredno odrezanih škarama,...

    Ocijenili 68 džinova uoči treće GinIstre! 25. listopada će...

    Iz Italije, Slovenije, Srbije, Slovačke i, naravno, Hrvatske stiglo je 69 džinova na senzorno ocjenjivanje u Strukovnoj...