More

    ‘Najfiniji tartufi na svijetu su u Istri’, piše Decanter. I Premium Tartufi su…

    Kategorije:

    Istarska vina samo su dio dragocjenih proizvoda najvećeg jadranskog poluotoka, piše britanski časopis Decanter u članku objavljenom u internetskom izdanju na Martinje, 11. studenog. Autori dodaju i kako su najfiniji tartufi na svijetu u Istri, koja se nakon drugog svjetskog rata borila s velikim siromaštvom. Ljudi su teško preživljavali i prihvaćali su se bilo kakvog posla kako bi prehranili obitelji.

    Godine treninga

    Jedan od njih bio je i Luciano Lakošeljac, čiji nasljednici danas imaju tvrtku Premium Tartufi. Luciano je započeo s dresurom pasa i istraživanjem terena. Uvježbavanje pasa na prepoznavanje tartufa obično traje od dvije do tri godine, a potom se može u lov.

    Lucianovi poslušni psi Bizara i Pronto brzo su naučili prepoznavati miris tartufa i postali vrhunski lovci na ovo blago. A kako strast, hobi i talent pretočiti u brend pokazao je Paulo Lakošeljac osnivanjem tvrtke koja se bavi se prodajom i distribucijom istarskog tartufa. To, naravno, podrazumijeva i lov.

    Prodaju diljem Europe

    Premium tartufi prodaju se i poslužuju u mnogim hrvatskim restoranima, te u hotelima poduzeća Maistra i distributivnim centrima Metro-a. Ima ih i u dobrim restoranima diljem Europe: u Njemačkoj, Nizozemskoj, Švicarskoj, Italiji, Sloveniji, Norveškoj,  Danskoj…

    Osim bijelog i crnog tartufa, kad im je sezona, tvrtka Premium Tartufi prodaje i umak od bijelog tartufa, maslac na bazi bijelog tartufa, pahuljice soli s bijelim tartufom te maslinovo ulje aromatizirano bijelim tartufom. Tartufatu imaju s crnima, kao i rižu carnaroli te fettuccine. U ponudi su i kravlji sir, Bagremov med te slani kikiriki s tartufima. Cijela je ponuda na premium-truffles.eu.

    Stvorila ih munja

    Tartuf je, prema predaji, nastao iz munje boga Jupitera. Od svojeg je stvaratelja preuzeo snažnu seksualnu energiju pa je afrodizijak. Na svjetsku gastronomsku scenu stupa 1815. godine kada je poslužen Bečkom kongresu, a s vremenom se Istra pokazala kao regija najkvalitetnijih, najvećih i najboljih tartufa.

    I Decanter piše kako je Istra dom najpoželjnijeg tartufa, bijeloga, čiji je latinski naziv tuber magnatum pico, a ima i tri vrste crnoga. Nekoć su bili rezervirani za venecijanske i austrougarske vladare, a danas svaki posjetitelj Istre može iskusiti tradicionalni lov na tartufe i pritom sam sebi iskopati nagradu, dodaje Decanter.

    Prijavite se na naš newsletter i prvi saznajte sve novosti iz vinskog svijeta.
    Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

    Pratite nas

    Najnovije

    POVEZANI ČLANCI

    100 najboljih vina Hrvatske! Prijedlog vinskog promotora Krešimira Kožića

    Krešimir Kožić vinski je kolekcionar, konzultant i edukator iz Zagreba. Za 100 najboljih vina Hrvatske predložio je...

    25. siječnja u Sheratonu bit će drugi Festival 100...

    Šalju naši izbornici nominacije za izbor 100 najboljih vina Hrvatske. Više su od 300 već predložili, a...

    100 najboljih vina Hrvatske! Cavtatski sommelier Ivo Ivaniš predlaže...

    Ivo Ivaniš sommelier je koji je godinama radio u Nizozemskoj. Vlasnik je cavtatskog Wine bara Ankora. Evo...

    100 najboljih vina Hrvatske! Prijedlog sommeliera Darka Lugarića

    Darko Lugarić edukator je u Hrvatskom sommelier klubu. Bio je najbolji sommelier kontinentalnog dijela Hrvatske, a godinama...

    Barun Philippe stigao je posthumno na etiketu svog Mouton...

    Hoće li ikome pasti na pamet proslaviti stogodišnjicu mog dolaska u Chateau Mouton Rotschild, pitao se barun...

    100 najboljih vina Hrvatske! Prijedlog glasovitog sommeliera Sandija Parisa

    Sandi Paris je tri desetljeća profesionalno u vinskom svijetu i četiri je puta pobijedio na sommelierskim prvenstvima...