U Istri je 11,810.861 trsova vinove loze zasađeno na 2813,28 hektara poljoprivrednih površina, prema podacima Vinogradarskog registra od 31. prosinca 2022. Najvažnija je sorta malvazija istarska bijela, druga najrasprostranjenija u Hrvatskoj nakon graševine. Kao često sađene autohtone sorte priznate su i teran, unatoč problemima sa Slovencima, momjanski muškat (u svijetu poznat kao muškat bijeli), muškat ruža, borgonja (frankovka), a ima i hrvatice, duranije, surine (plavina istarska), vele pergole, garganje, dolcina, brajdice…
Introducirane i uglavnom dobro prihvaćene sorte sorte su chardonnay, sauvignon bijeli, muškat žuti, pinot bijeli, pinot sivi, pinot crni, cabernet sauvignon, merlot, syrah, cabernet franc, a u vinogradima rastu i manzoni bijeli, grenache bijeli, semillon, trebbiano toscano, plemenka, malvasia del lazio, grenache crni, gamay…
Organizacijski i marketinški Istra je najnaprednija hrvatska vinska podregija. Za to je svakako najzaslužnija izvanredna udruga Vinistra. Vinari iz drugih vinorodnih krajeva Hrvatske kao da ne razumiju zašto se za istarska vina zna širom svijeta, a njihova nisu prepoznata unatoč neospornog potencijala.