Trnjak Domano 2019. među najblistavijim je hercegovačkim vinima od stare, potentne sorte. Fino se u njemu isprepliću moć i elegancija, čistog je sortnog mirisa, a mekan i slastan okus zaokružuju svježina i ugodan taničan otpor. Dugo traje, dugo se pamti i ima velik potencijal za odležavanje.
Iako sasvim suho, bilo je šećer na kraju prekrasnog predstavljanja vinarije Domanica iz Domanovića u Hercegovini koje je Vinski klub organizirao u Esplanadi. O vinariji je govorio direktor Marin Gagro, a vina je nadahnuto predstavila ugledna enologinja Josipa Andrijanić.
Trnjak je stara ljubav
Nakon dugogodišnje karijere u vinarijama diljem svijeta vratila se korijenima pa u Domanovićima kreira neka od najboljih hercegovačkih vina. I trnjak je njezin svojevrsni povratak. Još je 2012. u vinariji Nuić napravila vino koje je naznačilo veliku budućnost sorte. Dotad su je sadili uz blatinu kako bi je oprašivala i pojačavala joj boju. Tijekom posljednjeg desetljeća u Hercegovini i Dalmatinskoj Zagori dala je fenomenalna vina.
Degustaciju smo otvorili raritetnim pjenušcem od žilavke napravljenim tradicionalnom metodom. Karakter sorte prisutan je u svakom detalju, a visoka svježina i brojni fini mjehurići daju mu živost i energetski naboj. Ozbiljno strukturiran pjenušac pokazao je stilski diverzitet sorte i da od nje s pravom možemo očekivati nova pjenušava vina iznimne kvalitete.
Uslijedila je mirna Žilavka 2022. Iskreno je, teroarsko vino u kojem su intervencije u podrumu svedene na pravovremene pretoke i izbor bačava u kojima su ga njegovali. Aromatski je umjereno intenzivno, ali vrlo široko. Krase ga slast i vibrantna svježina uz dugotrajni, pamtljiv završetak. Sličnih je osobina i Žilavka Selekcija 2022., ali je u svakom detalju ekspresivnija. To je rezultat pažljive selekcije grožđa s najbolje mikrolokacije.
Chardonnay je poput Hercegovca
Iako su posvećeni autohtonim sortama, u Domanovićima su vrlo uspješno ugostili i chardonnay. Josipa ga je usporedila s Hercegovcem. Gdje god ga staviš on se snađe, rekla je. Berba 2022. je odraz teroara, sortno i iskreno vino, odmjereno te istovremeno mekano i čvrsto. Mekano zahvaljujući finim alkoholima i utjecaj dobre bačve, a čvrsto zbog stiska mineralne svježine. Školski primjer kako zadržati u vinu sortne karakteristike, a istovremeno istaknuti klimatsko-pedološke specifičnosti lokacije.
Kupaža Domano Cuvee White zaokružila je bijeli dio degustacije. Odlična je to „suradnja“ žilavke i chardonnaya u jednakom omjeru. Žilavka je stasala u tanku od inoksa, a chardonnay odškolovan u bosanskom hrastu. Vino je slojevitih, finih aroma i bogatog, punog okusa. Kremozno je i slasno, a snažno tijelo obavija mu sipka mineralna svježina. Letvica je visoko postavljena i nestrpljivo očekujemo nove berbe.
Uz žilavku je i blatina stoljećima hranila hercegovačke vinare. Po svemu sudeći tako će i ostati, barem u vinariji Domanica. Njihova je Blatina 2020. jako obojeno vino dobre strukture. Intenzivan miris uglavnom voćnog karaktera i punoća okusa, protkana izraženom svježinom, glavne su joj osobine. Ljupka je Blatina u četvrtoj godini, a najbolje joj tek predstoje. Blatina Selekcija 2019. je nadogradnja prethodne. Zrelija je, fokusiranija i s više dubine te ostavlja dojam moćnog crnjaka u najelegantnijem izdanju.
Voli blatina ‘kraljeve’ Bordeauxa
Vino u kojem je Hercegovina lijepo ugostila francuske sorte je Domano Cuvee Red 2019. U društvu cabernet sauvignona i merlota blatina je pokazala veliki potencijal za „suradnju“. Svaka od tri sorte zasebno je školovana 36 mjeseci u drvenim bačvama različitih volumena i proizvođača, a nakon toga sljubljene su u impresivno vino.
Cabernet sauvignon dao je karakter i snagu, merlot podatnu mekoću, a blatina voćne arome i svježinu. Ovaj “ljubavni trokut” blatine s dva Francuza zaokružio je dojam stečen kušanjem prijašnjih uzoraka: kompleksna vina mogu se napraviti i na jednostavan način.