Da sam ja Zlatko Dalić, ovu bih zvjezdanu ekipu poveo u Rusiju, napisao sam uoči Svjetskog prvenstva 2018. godine. Vinsku zvjezdanu ekipu. I kad ga sad pročitam, vidim da su gotovo sva navedena vina poput Luke Modrića – možda i bolja nego prije šest godina.
Dingač Vedrana Kiridžije godinama je najpouzdanije naše vino. Brbe 2013. i 2015. osvajale su 92-93 boda na ocjenjivanju Vinskih zvijezda uz napomenu da iimaju veliki potencijal odležavanja. Berba 2016. zaslužila je 96 bodova. Uz napomenu da je vino mlado i zrelo istvremeno. Što više treba za pouzdanog golmana.
U obrani crnjaci
Zrelim crnjacima prepustio bih cijelu obranu. Sredina zadnjeg reda su Plavac mali 2013. pelješke vinarije kalifornijske vinske legende Miljenka Grgića i Zlatan Plavac Grand Cru 2011. hvarske legende Zlatana Plenkovića. Prvo je vino višeslojno, gusto, široko, prekrasnog mirisa tamnog voća, kremasto i još je u uzlaznoj putanji, a ni drugo, iako dvije godine zrelije, nije doseglo vrhunac. Tko ove autohtone hrvatske bisere drži u dobrim uvjetima, uživat će u njima i tijekom sljedećeg svjetskog nogometnog prvenstva 2022. u Kataru.
Bokove će čuvati, te započinjati naše napade, dva internacionalca. Meneghetti Red 2011. na lijevoj strani impresivna je i sadržajna, gusta i snažna, ali vrlo elegantna mješavina merlota, cabernet sauvignona i cabernet franca iz Bala u Istri. Desno je Boškinac 2011. Cabernet sauvignon i merlot iz Novalje na Pagu osebujan je i bogat crnjak čija je čaša puna višnje maraske, čokolade, kave, duhana, a i njega je dobro pričuvati koju godinu jer će biti još bolje.
Bijela vina u srednjem redu
U srednjem redu su bijela vina. Kapetan i mozak ekipe je Venje bijelo Ivana Enjingija iz Kutjeva. Berba 1998. bila je svjetski prvak na prvom Decanterovom ocjenjivanju 2004., a Rusima treba predstaviti berbu 2006. koja je po vinarevim riječima, a s tom se tvrdnjom apsolutno slažem, još i bolja. Bijelo vino staro 12 godina može se usporediti s četiri puta starijim nogometašem, no sumnjam da postoji igrač te dobi koji ima toliko snage i svježine poput ovog remek djela od graševine, rizlinga, traminca, sauvignona i sivog pinota.
Rame uz rame s Venjem je svojeglav, može li veliki nogometaš biti drukčiji, sjajan Grk Bire 2013. Svijetu malo poznato vino iz Lumbarde na Korčuli iznenadit će, štoviše oduševiti, svakoga tko ga proba, otprilike kao da se u Rusiji pojavi neki novi Messi. Veznjaci bliže protivničkom golu su Qvevri 2011., rizling iz amfore plešivičke obitelji Šember i Graševina Velika berba 2011. Iločkih podruma. Ta su vina 2015. i 2016. osvojila titule prvih među najboljima na hrvatskom tržištu, a svakim danom i dalje napreduju. Jedno je odlično, drugo izvrsno, oba su jedinstvena. Nogometnim rječnikom, jedno zabija škaricama, a drugo izravno iz kornera.
Pjenušci pred protivničkim golom
U vrhu napada su dva izvanserijska pjenušca. Tomac Amfora brut nature 2010. je mješavina chardonnaya i starih plešivičkih sorti koja je mjesecima stasavala u glinenoj posudi pa godinama sazrijevala u drvenoj bačvi boci. Danas je to bridak, ali čvrst pjenušac kojem se dive i u Champagnei. Neki glasoviti tamošnji proizvođači su s berbom 2015. i sami krenuli sličnim putom. Misal Istra drugi je napadač hrvatske vinske reprezentacije. To nije mješavina sorata, riječ je o čistoj malvaziji istarskoj, ali miješane su berbe. Sestre Peršurić su u vinariji u Višnjanu kombinirale 2007., 2008. i 2009. i dobile izniman, zreo pjenušac koji mirisom i okusom podsjeća na ponajbolje šampanjce s oznakom godišta.
Kad bi i ostali sudionici prvenstva u Rusiji izabrali vinsku reprezentaciju, ova naša bila bi sasvim ravnopravna francuskoj, španjolskoj, portugalskoj, njemačkoj, talijanskoj…
Da sam ja Zlatko Dalić, ovu bih zvjezdanu ekipu poveo i u Njemačku. Zamislite da su vina šest godina mlađa i uživajte u nogometu te, vjerujem, igrama naših reprezentativaca na kakve su nas još u Rusiji počeli navikavati.