More

    Rimljani su pili puno bolja vina nego što smo mislili, tvrde arheolozi

    Kategorije:

    Arome koje podsjećaju na tostirani kruh i orahe te blago začinjen okus imala su vina koja su Rimljani radili prije gotovo 2000 godina. Objavili su to u britanskom arheološkom časopisu Antiquity Dimitri Van Limbergen s belgijskog Sveučilišta Ghent i Paulina Komar sa Sveučilišta u Varšavi.

    Vina poput današnjih iz amfora

    Usporedili su drevne dolije – zemljane posude u kojima su Rimljani držali vino, a bile su ponekad i dovoljno velike da u njih stane čovjek –  sa sličnim spremnicima koji se koriste danas. Ponajprije s glinenim amforama koje, po uzoru na Gruziju, danas koriste i brojni europski vinari. I zaključili kako je proces proizvodnje vina poprilično sličan.

    Rimljani su glinene posude dolije ukapali u zemlju, a vinifikacija je bila slična sve popularnijem korištenju amfora

    Dolia i qvevri (amfora) imaju usko dno što omogućuje da se krute tvari u njima stalože i djelomično odvoje od vina. Dodali su i kako je pikantan okus nastajao zbog zakopavanja dolije u zemlju, što je omogućilo kontrolu temperature za vrijeme odležavanja vina. Rimljani su, tvrde, radili bolja i stabilnija vina nego što se pretpostavljalo.

    Nisu imali samo crvena i bijela…

    Ta vina, pojasnili su, nisu dijelili na bijela i crvena. Spektar je bio širi, u rasponu od bijele i žute do zlatne, jantarne, smeđe pa crvene i crne, a boje su se javljale kao posljedica maceracija. Ljut (spicy ili pikantan) okus nastao je zakopavanjem dolije u zemlju, navode u studiji. Time su kontrolirali i temperaturu tijekom odležavanja vina.

    Brojna su rimska kućanstva čuvala vina u glinenim posudama postavljenima u kuhinji ili sobi kako bi im bila što bliža

    Veliki vinski podrumi ispunjeni dolijama bili su velike investicije pa dokazuju i gospodarski prosperitet u kasnorepublikansko i ranocarsko doba, rekao je Van Limbergen. Dodao je kako su mnoga kućanstva imala manji dolium pa su vina bila dio svakodnevnog života.

    Voljeli su vina koja ‘suše’ usta

    Zbog odležavanja u glinenoj posudi vino je sušilo usta. To je bilo popularno, a dokazuje i da su Rimljani utjecali na okuse i mirise vina mijenjajući oblik dolija i mjesta na kojima su ih držali.

    Prijavite se na naš newsletter i prvi saznajte sve novosti iz vinskog svijeta.
    Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

    Pratite nas

    Najnovije

    POVEZANI ČLANCI

    Uspio spoj naslijepo! Pošip i rukatac vole se u...

    Dragocjeni mali vinari nerijetko proizvode prave vinske bisere, koji često ne ugledaju svijetlo velikih vinskih pozornica ili...

    Treći BregFest bit će 25. listopada u Laubi. Najavljuje...

    Pjenušci Bregovite Hrvatske 12. rujna u Pupitresu od 18.30 prva je radionica koja najavljuje Festival vina Bregovite...

    Fotoreportaža s BLAŽ-a! Međugorski Festival blatine i žilavke opet...

    Ljudi puno, ali ne i previše, ugođaj izvrstan, a vina odlična! Ništa novo, govori li se o...

    ‘R’ kao reserva i Rusija

    Reserva ili riserva španjolski su, talijanski i portugalski nazivi za kvalitetnije serije vina pojedinih vinarija, a koristi...

    Nedjeljni vinski haiku: Grijesi, vino i kiša

    Vino pijem da mi spere grijehe. Kiša padne, vrati ih... Nedjeljni (vin)haiku 59 Fotografija: Ali Abdul Rahman on Unsplash

    Mundus Vini: Belje, Kutjevo i Vina Matočec osvojili zlatne...

    Arome žutog i suhog voća, snažno tijelo, skladan okus i veliki potencijal odležavanja, zapisali su početkom rujna...