A ta žilavka višestruko plaća pažnju koju joj čovjek ukazuje. I to brzo i moćno, tako da uskoro ne primjećuješ ništa drugo ni u sebi ni oko sebe do njene zlatne, zelene vidike, sa slutnjom plavog i velikog južnog neba u daljini i povorku obećanja od kojih se blažen osmjeh javlja na licu. Dragocjeno vino tvrdog, suhog, a blagoslovljenog kraja kao da čovjek pije smijeh i pjesmu i samo osmijehom i pjesmom pozdravlja svijet oko sebe.
Tako je o žilavki pisao Ivo Andrić u romanu Omerpaša Latas, a njegovim riječima organizatori najavljuju i sedmi Salon žilavke u četvrtak, 17. kolovoza, od 19 do 24 sata u Vinskoj galeriji Vukoje u Trebinju.
Prošlogodišni je Salon, kaže poznati trebinjski vinar Radovan Vukoje, posjetilo više od 850 ljudi, a žilavke su im na kušanje nudili Hercegovina produkt, Hepok, Vino Milas, Podrum Ostojić, Podrum Vilinka, Carska vina, Podrum Begić, Podrum manastira Tvrdoš, Vinarija Marijanović, Podrum Andrija, Podrum Aćimović, Rubis, Vinogradi Nuić, Vinarija Anđušić, Vinarija Brkić, Vina Majić, Podrum Delić, Vinarija Sekulović, Vinarija Domano, Vinarije Dabić, Vinarije Škegro, Vinarija Čitluk, Vinarija Anđelić i Podrum Vukoje 1982.
Svi će i na ovogodišnjem Salonu predstaviti vina od čiste žilavke ili kupaže u kojima je te najvažnije hercegovačke bijele sorte najmanje 50 posto. Izlagat će i proizvođači sira, pršuta te ostalih tipičnih i tradicionalnih proizvoda iz Hercegovine, a prvi put će svoja ulja predstavljati i maslinari iz tog dijela Bosne i Hercegovine.
Prošle su godine urednici Vinskog kluba uživali u žilavkama na prekrasnom Festivalu blatine i žilavke Blaž Enology u Međugorju. Oduševljeni sortom, respektabilnu reprezentaciju žilavki predstavili su potom na VINOcomu u Esplanade Hotelu Zagreb i vinoljupcima poručuju da se isplati doći u Vinsku galeriju Vukoje.