Priča je ovo za nedjeljno ljetno prijepodne koja mora završiti otvaranjem finog jantarnog vina poslije podne. Hladi se!
Vozim po Zagrebu i, naravno, lud sam. Boli me glava kad krenem, boli me želudac kad stanem. Pa zazvoni mobitel:
Di si?
Poznati glas s Plešivice!
Dojdi što prije. Našel sam vino kakvo još nis’ pil! Moje vino!
Kao na prvom spoju
Prestala je boljeti glava, prestao je boljeti i želudac. Po njemu su počeli plesati oni zabavni leptirići koji su se nekad pojavljivali prije prvih spojeva. Pa i ovo je bio svojevrstan spoj. I to dvostruki: prvi spoj s novim vinom koje je spoj traminca, sivog pinota i starih sorata.
Nakon što smo ta tri macerirana vina berbe 2022. skinuli s taloga i prebacili u druge bačve, ono što je ostalo smo izmiješali u dva barika. Sad se i to očistilo, odnosno staložilo, uveo je Dominik Jagunić u priču koja je doista oduševila.
Vrijeme mu je prijatelj
Nema, naravno u vinu sorti, ali ima raskoši. Otišlo je u visine i širine, a zadržalo mekoću i punoću. Samo mu vremena treba. Malo ga je, dvije su bačvice, dakle najviše 450 litara. Taman za 200 magnuma od kojih će svaki imati svoj broj. To je 300 litara! Što s ostatkom?
Napuniti dio u butelje i dio u magnume bez etiketa pa povremeno otvarati kako bi se vidjelo što se s njime događa i kad će biti vrijeme za uživanje u onim numeriranima. Prema procjeni, za dvije do tri godine bit će u punoj formi. A već sad zove masniji steak začinjen s malo najfinijeg papra.
Nije trio bio kraj
Kušali smo i pojedinačne macerate. Killer Queen 2022. baš je ušao u formu. Ima ga šest bačvica, a vrijeme u boci sigurno će puno dodati ovom vinu od, navodno, 30-ak sorata posađenih na položaju Hrvojka. Traminac je na prvu malo reduktivan, ali brzo se otvara sorta. Nakon što dobije zraka pri pretoku u inoks mogao bi biti dobar.
Traminac i sivi 2022. zajedno, pak, puni su svježine iako nijedna sorta po tome baš nije poznata. Kušali smo i, za Jaguniće neobičan, Rajnski rizling svojevrsne kasne berbe. Brali su ono što je ostalo nakon nakon berbe za pjenušce. Fermentacija je počela spontano, ostalo mu je oko 15 grama neprovrela šećera po litri i moglo bi ga se nazvati maceriranom inačicom mozelskog rizlinga.
Hoteli traže polubuteljke
Pjenušci se obično piju na početku, a ovom smo prilikom kušanje završili baznim vinom za Three Stars Brut. Ima, naravno, vrlo lijepu kiselinu i čini se kako ga ne treba dugo čekati. Bit će ga čak 35.000 boca, ipak je to najprodavanije vino ove obiteljske vinarije. Dio će napšuniti u polubuteljke. Nema baš naših pjenušaca u tom pakiranju na tržištu, a hoteli ih traže, pojašnjava Dominik Jagunić.
Na povratku s Plešivice prek’ brega u Samobor nije boljela glava, nije ni želudac. Boljelo je samo to što je ono prekrasno kušanje vina iz tankova završilo.