Vani nije hladno, budimo neozbiljni opisujući temperaturu u Bolu pri kraju ljetnog prijepodneva. Nije hladno, budimo ozbiljni, ni u Prvoj dalmatinskoj vinarskoj zadruzi, osnovanoj u središtu tog bračkog gradića još 1903. Dvadesetak je stupnjeva manje nego vani u zgradi koju je ekipa vinarije Stina spasila od propadanja i u kušaonici je prekrasno. Savršen ljetni ugođaj za bijelu vinsku marendu kakvu je pripremio enolog Stine Rikard Petrić. Marendu od Godimenta, Vugave i Pošipa iz berbe 2023.
Svega je bilo prošle godine u vinogradima oko Brača, ali naš na Grabici mimoišle su i bolesti i vremenske nepogode. Prinos je bio malo manji, ali kvaliteta odlična u tom grožđu s kamena koji vinima osigurava prekrasnu mineralnost i svježinu, istaknuo je Rikard vinogradarski položaj dodajući kako se i inače u kišnim godinama oslanja na njega, a u sušnima traži i grožđe pošipa u slavnoj korčulanskoj Čari.
Na Grabici od bijelih sorata ima malo viogniera i više chardonnaya, vugave te pošipa. Od tri potonje sorte je i ukusan i svjež Godiment 2023. Treba mu malo zraka u čaši, riječ je o minuti-dvije. Vrlo je ugodno gorak i dan poslije postao je odlična pratnja filetima svježeg brancina kratko poširanima u foliji s malo mente i ruzmarina te kuhanjem omekšanim listićima pistacija.
Lijepa je i Vugava 2023. Aroma nije forte sorte, ali ovo vino već na prvu fino miriše po marelici, a potom se javljaju lijepi povrtni mirisi. I list rajčice. Nismo koristili kvasce koji bi poticali takav miris, kažu. To je samo izašlo… Nakon gutljaja nije ni važno. Dugog je voćnog okusa, slasna i svježa istovremeno, ponovno ugodno gorka i na najljepši način slana.
Potom je u čaše stigao olimpionik, aktualnim rječnikom rečeno. Pojam je to koji označava pobjednika neke od olimpijskih disciplina, a Stina Pošip 2023. apsolutno je sportski tip: mišićav, a skladan. Sigurno bih ga ljepše opisao da mu je naziv ženskog roda. Recimo pošipica. Ima 13,5 posto alkohola, što je nebitan podatak za vino skladno poput ovog koje ponosno iskazuje i dobre kiseline.
Prepun je voća. Onog reskog, ali i mekanog poput marakuje. Mineralan, dug. Iza Nove godine bio bi pravi, pojašnjava Rikard. Ima ga 60.000 boca. Izdržat će sezonu, bit će ga i za Božić, na žalost ne do sljedeće sezone. Trebalo bi nam 100.000, ali ne možemo ni kupiti grožđe. Svi ga hoće, dodaje. Pošip Majstor 2022., možda upućuje kako bi se razvio ovaj bez ‘titule’, kad bi imao vremena.
Prekrasno miriše po mediteranskom bilju, ističu se ruzmarin i menta, pa ni onog lubina iz odlomka o vinu Godiment ne bi trebalo njima začiniti. Pravi majstor, u svakom slučaju. Šetnja vinima od crnoga grožđa započela je Opolom Stina 2023. od plavca i syraha s Grabice i grenachea iz Nadina. Premoćan je sam plavac bio za ružičasto vino.
S merlotom, syrahom, cabernet sauvignonom i tempranillom dao je 2023. plavac Bogomdon: ugodan crnjak s omjerom sorata koji je, eto, Bog dao. A što je sam plavac lani dao znat ćemo za nekoliko godina. Sad se može kušati Plavac 2020. Iz hladnije je godine, vitkiji, s naznakama tercijarnih nota… Prepoznatljivo miriše i nimalo ne opterećuje.
Ali zahtjevan je. Za stolom traži društvo pažljivo pečenog steaka ili fileta velike morske ribe začinjenog samo s malo finog grubo mljevenog papra. Plavac Majstor 2019. koncentrirano je vino puno ugodnih tanina koji miluju nježno poput fine spužve, a Plavac mali Stipančić 2019. kombinacija snage i elegancije koju je zadržao zahvaljujući izdvajanju suhvica prije prešanja.
Liznuli smo prije rastanka i Plavac mali Remek djelo 2016. Naziv je dobro odabran, ma koliko izgledao pretenciozan, zato što vino hrani srce i dušu. I govori glasno ono što ostali plavci šapuću: Kupi me i pričuvaj do jeseni. Bit ću ti draži kad ne bude vruće!