More

    Svetoivanjskoj loparijadi 17. studenog u Zelini pristaju vina Kos i Bedekovich

    Kategorije:

    Gastro događanje koje slavi tradicionalnu lokalnu slasticu loparku bit će u nedjelju, 17. studenoga, u Dvorani Ivana na Trgu Ante Starčevića 5 u Svwtom Ivanu Zelini. Početak je u 18 sati, a mjesta treba rezervirati do 15. studenoga na brojeve 091 566 1716 ili 098 928 9893. Grad Sveti Ivan Zelina Loparijadu priprema već 15 godina. zahvaljujući Gradskoj udruzi umirovljenika. U pripremanju te lokalne tanke gibanice obično sudjeluje dvadesetak žena iz Prigorja.

    Slastica u podlozi ima tanko tijesto na koje se stavlja nadjev od sira i vrhnja. Može biti i u slanoj varijanti i s podlogom od različitih vrsta brašna, no češće se servira kao slatki kolač. Loparku se u prošlosti posluživalo za vrijeme radova u polju, raznih blagdana, a danas je ona sve češće kao izvorni prigorski desert glavna slastica raznih proslava, domjenaka, svadbi i drugih i svečanosti. Naziv je dobila po loparu, kako u tom kraju zovu drvenu lopatu.

    Tajna dobre loparke je ne samo u domaćim sastojcima – kravljem siru i vrhnju, brašnu te jajima iz domaćeg uzgoja nego i u izgledu – sjajnoj površini slastice. Naime, domaćice da bi dobile ravnotežu u okusu i izgledu to postižu tako da na vrh stavljaju maslac sa šećerom. Taj odsjaj je poput providne glazure koja je, ako je kolač uspio svjetlucave površine, zbog rastopljenih kristalića šećera, a posebnost loparke su i zavrnuti rubovi tijesta na krajevima.

    Pristaje loparki i vino. Iz okolice, naravno. Slanu varijantu će aromatikom i strukturom dobro pratiti pratiti Sauvignon Bedekovch. Povrtno-cvjetni mirisi uglavnom asociraju na zeleno povrće i cvijeće, ali okus je zreo i postojan, srednjeg tijela i visoke svježine. Jedan od rijetkih sauvignona novosvjetskog tipa čiji okus prati miris, a dobra struktura drži sredinu vina.

    Slatkoj loparki dobro će društvo biti polusuhi Kerner Vina Kos zbog izražene aromatike i ostatka neprovrelog šećera koji će pokriti umjerenu slatkoću gibanice. Intenzivno miriše na bijelo i žuto voće, okus mu je pun i bogat, srednjeg je tijela i zavodljivo slasno, ali dovoljno svježe za savršenu ravnotežu. Odlično vino pouzdane vinarije.

    Fotografije: Turistička zajednica Grada Svetog Ivana Zeline, Nikola Zoko, facebook.com/VinaKosHR

    Prijavite se na naš newsletter i prvi saznajte sve novosti iz vinskog svijeta.
    Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

    Pratite nas

    Najnovije

    POVEZANI ČLANCI

    100 najboljih vina Hrvatske! Prijedlog vinskog promotora Krešimira Kožića

    Krešimir Kožić vinski je kolekcionar, konzultant i edukator iz Zagreba. Za 100 najboljih vina Hrvatske predložio je...

    25. siječnja u Sheratonu bit će drugi Festival 100...

    Šalju naši izbornici nominacije za izbor 100 najboljih vina Hrvatske. Više su od 300 već predložili, a...

    100 najboljih vina Hrvatske! Cavtatski sommelier Ivo Ivaniš predlaže...

    Ivo Ivaniš sommelier je koji je godinama radio u Nizozemskoj. Vlasnik je cavtatskog Wine bara Ankora. Evo...

    100 najboljih vina Hrvatske! Prijedlog sommeliera Darka Lugarića

    Darko Lugarić edukator je u Hrvatskom sommelier klubu. Bio je najbolji sommelier kontinentalnog dijela Hrvatske, a godinama...

    Barun Philippe stigao je posthumno na etiketu svog Mouton...

    Hoće li ikome pasti na pamet proslaviti stogodišnjicu mog dolaska u Chateau Mouton Rotschild, pitao se barun...

    100 najboljih vina Hrvatske! Prijedlog glasovitog sommeliera Sandija Parisa

    Sandi Paris je tri desetljeća profesionalno u vinskom svijetu i četiri je puta pobijedio na sommelierskim prvenstvima...