More

    Top 10 crnih pinota: svi su naši, ali svaki je i svoj

    Kategorije:

    Na Dan crnog pinota 18. kolovoza ujutro smo objavili priču o sorti koju mnogi drže kraljevskom, a predvečer preporučujemo i 10 naših odličnih “burgundaca”. S obzirom da su svakome klima, tlo i vinar dali drukčiji “štih”, predstavljamo ih abecednim redom.

    Bolfan Vinski vrh 

    Pinot crni Primus

    Rubinsko je crvene boje, diskretno miriše po crvenom bobičastom voću, a i okus se može nazvati upozoravajuće “crvenim” zbog 14,5 posto alkohola. Može, ali ne treba. Alkohol je odlično ukomponiran u vino i osjeti se samo po nježnoj toplini okusa. Pinot crni Primus fermentirao je na divljim kvascima i dozrijevao u hrastovim bačvama, a butelja berbe 2017. u internetskoj prodavaonici vinarije Bolfan Vinski vrh iz Gornjaka pokraj Hrašćine u Hrvatskom zagorju stoji 23,20 eura.

    Braje Robert

    Pinot crni Barrique

    Vinogradarska kuća Braje obiteljsko je izletište u Lokošinu dolu nedaleko od Jastrebarskog, u srcu Plešivičko-Okićkog vinogorja. Robert i Sanda sa sinom Patrikom svoj kraj predstavljaju odličnim kombinacijama hrane od domaćih namirnica pripremljene na malo drukčiji način, ali primjerene njihovim vinima. Pinot crni Barrique 2019. tako je odličan “prijatelj” pačjem batku i zabatku s mlincima te kruškama kuhanima u portugiscu s cimetom. Butelja je u Vrutku 14,19 eura.

    Cmrečnjak

    Pinot crni

    Svojim princem obitelj Cmrečnjak iz Svetog Urbana u Međimurju naziva osebujno vino od crnog pinota tamnije rubinske boje i raskošnih mirisa i okusa jagoda, kupina, malina i višanja. Sve što o vinu treba znati piše već na etiketi, osim da ima sortno tipično vitko tijelo te da jako voli domaću perad tamnijega mesa te svu leteću divljač, a ljeti će, malo jače ohlađen nego što je to uobičajeno, pristajati i janjećem pečenju. Butelja berbe 2019. u Vrutku stoji 11,94 eura i vrijedi svakog centa.

    Degrassi

    Contarini Pinot Noir Riserva

    Malo priča Moreno Degrassi iz Bašanije pokraj Savudrije, ali puno se smješka, a mnogi šute i smješkaju se i nakon kušanja njegova izvanrednog Crnog pinota 2013. od grožđa s položaja Contarini. Nakon fermentacije vino je odležalo 18 mjeseci u malim hrastovim bačvama pa godinu dana u velikoj i podosta godina u boci. Tipične sortne arome maline, jagode i ribizla zaogrnute mirisima divljači i kože, a okus je topao i umjereno svjež sa snažnim, ali sitnim tanina. Butelja je u vinariji 22,50 eura.

    Ivanić

    Dvije ruže

    Nakon sadnje vinograda na položaju Sokolovec u Kutini, Igor Ivanić posadio je i dvije ruže kako bi i mikrolokaciji mogao dati lijepo ime. Nema obitelj s vinogradarskom tradiciju nego je u vinski svijet ušao iz čiste ljubavi prema vinu i “nakupio” četiri hektara vinograda. Izvrsno mu je i vino Dvije ruže 2017., a već je legendaran Crni pinot Risovac iz 2012. Mlade “ružice” mirišu na višnju, zrelo trešnju, pomalo već i na šumsko tlo i gljive, a okus im je voćan, bogat i vrlo pamtljiv. Butelja stoji 18 eura.

    Jagunić

    Amber Selection Pinot Crni

    Plešivička obitelj Jagunić 2016. je posadila crni pinot prvenstveno za pjenušava vina, no iz berbe 2020. napravili su i odlično mirno pa ga napunili pod etiketom linije Amber Selection u kojoj nude jantarna vina. Nije ovaj crni pinot jantarne boje, ali grožđe su macerirali šest mjeseci, kao što rade i s bijelima. Šest je mjeseci odležao u drvenim bačvama, a na jantarna vina podsjeća i po tome što se iz tjedna u tjedan mijenja. Stalni su mu samo svježina i intenzivni mirisi. Butelja je u Vivat Finim vinima 28,01 euro.

    Kolarić

    Pinot Nero

    Na zrelu trešnju, crnu čokoladu, cimet i ofurenu šumsku jagodu miriše Pinot nero 2018. Franje Kolarića iz Hrastja Plešivičkog pokraj Jastrebarskog. Godinu dana macerirao je grožđe u inoksu, pa bez prešanja vratio na odležavanje u bačve od 225 i 500 litara koje su dale fine tanine i nježne, sorti primjerene arome drveta. Po trsu je ubrao između 800 i 1000 grama grožđa, a vino ima 13,7 posto alkohola i gotovo idealnih 6,7 grama kiselina po litri. Napunio je 2500 boca, a svaka stoji 21.50 eura.

    Korak

    Crni pinot Cimbuščak Stari trsi

    Nije to jeftino vino, ali omogućuje najjeftiniji način za upoznavanje burgundijskog  stila vina od crnog pinota koji je najcjenjeniji u svijetu. Plešivička obitelj Korak radi ga samo u najboljim godinama od grožđa probranog s najstarijih trsova na položaju Cimbuščak na nadmorskoj visini od 320 metara. Maceracija traje dva mjeseca, fermentaciju pokreću divlji kvasci u bačvicama u kojima i odležava dvije godine pa godinu u velikoj. Mirisi i okus su “po svemu”, a berba 2017. dostupna je samo u vinariji.

    Kutjevo

    Pinot crni de Gotho

    Pomno probire grozdove na glasovitom položaju Hrnjevac ekipa podruma Kutjevo za Pinot crni de Gotho. Vino njeguju u drvenim bačvicama pa su arome kupine, maline, šljive i tamne višnje, s nijansama cvijeća, zaokružene laganim dimom. Okus je skladan, pun i “štovanja vrijedan” što se može pročitati i na etiketi na kojoj piše Vallis Honesta de Gotho. To je naziv opetije koju su 1232. sagradili cisterciti, a na njezinim je temeljima nastala današnja vinarija. Butelja berbe 2019. u Vrutku stoji 13,49 eura.

    Šember

    Pinot crni Vučjak

    S obzirom na ideju vodilju kako vino nastaje na trsu, a u podrumu se pazi da nešto ne pođe po zlu, ne čudi da je plešivička obitelj Šember na etiketi Pinota crnog navela i naziv vinograda Vučjak okrenutog prema jugu i jugoistoku s kojeg je grožđe. Vino je odležalo u 500-litarskim bačvama, ima arome tipične za sortu i hladnije podneblje te izraženo svjež i prozračan okus i primjereno je jelima od gljiva te peradi tamnog mesa. Berba 2021. je na tržištu, a može se ponegdje pronaći i 2020. Butelja je oko 22 eura.

    Prijavite se na naš newsletter i prvi saznajte sve novosti iz vinskog svijeta.
    Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

    Pratite nas

    Najnovije

    POVEZANI ČLANCI

    Dunav Wine Fest: 11. listopada vinski biseri Slavonije, Podunavlja...

    Uživanje u ponajboljim vinima Slavonije i hrvatskog Podunavlja i gostujućih vinara s vojvođanskog dijela Fruške Gore očekuje...

    I priče o siru dio su 29. izdanja knjige...

    Kako čuvati sireve i s čime ih sljubiti, te koji su karakteristični francuski, talijanski, engleski, švicarski, grčki...

    Nedjeljni vinski haiku: San o vinu

    Hladne su kiše. Mačak spava. Vinska ga Kutija grije. Nedjeljni (vin)haiku 63

    Portugalci piju najviše: 61,7 litara po glavi (starijoj od...

    Znamo svi da je SAD najveći konzument vina. Prošle su godine Ameri popili 33,3 milijuna hektolitara vina,...

    Došao u berbu uzalud! Lopovi su brali noću i...

    Mislio sam da su ptice pojele grožđe. Kad sam na tlu vidio nekoliko grozdova uredno odrezanih škarama,...

    Ocijenili 68 džinova uoči treće GinIstre! 25. listopada će...

    Iz Italije, Slovenije, Srbije, Slovačke i, naravno, Hrvatske stiglo je 69 džinova na senzorno ocjenjivanje u Strukovnoj...