Oporost
Kad se reže, sirovi češnjak oslobađa sumporne spojeve koji stvaraju njegovu karakteristično kompleksnu oporost. Bijelo vino s visokim udjelom kiseline može ublažiti zalogaj češnjaka na isti način na koji citrusi to rade u preljevu za salatu. Suhi moslavac ili pušipel (furmint, šipon, mosler) prepun je oštrih citrusa, a ima slanu crtu te nagovještaj đumbira koji je “najbolji prijatelj” češnjaka. Uživajte u pušipelima i češnjaku.
Pikantnost
Češnjak ne sadrži kapsaicin, izvor “topline” koja peče jezik u čili papričicama, no tko prožvače režanj sirovog češnjaka teško će primijetiti razliku. Kapsaicin je teško upariti s crnim vinom, ali češnjak voli vina s komplementarnim pikantnim okusima kakve imaju vina od syraha iz hladnijih područja. Malo je takvih kod nas, a Degrassi Contarini Syrah Riserva bit će dobar odabir.
Slatkoća
Češnjak – posebno cijeli češanj – ispušta duboku slatkoću tijekom termičke obrade, zbog čega pečena i pirjana jela mogu apsorbirati količine češnjaka koje bi preplavile nekuhani preljev ili umake. Oloroso Sherry obično je suho vino, ali njegova bogata tekstura i intenzivni orašasti te oksidirani okusi daju mu zaokruženost koja ispunjava usta i koja se dobro slaže s jelima koja se spajaju slatko i slano. Enjingijevi traminci i sauvignoni sa 17 i više posto alkohola nalikuju tom stilu i odličan su izbor.
Umami
Duboko je slan ovaj okus koji povezujemo sa suhim odležanim mesom, plavim sirevima i gljivama, a prepun ga je i pečeni cijeli češnjak. Baš zbog umami okusa češnjak daje dubinu tolikim jelima diljem svijeta. Tanini se mogu sukobiti s umamijem, pa treba izabrati crveno vino koje ih nema puno poput onih od zweigelta. Pitka su, puna crvenog voća s daškom crnog papra koji pristaje češnjaku, a kod nas su, na žalost, rijetka. Ima ih ponešto u kutjevačkom vinogorju (Enjingi, Adžić) te u Erdutu, Feričancima i Moslavini.