More

    Traminac u Tomislavgradu raste na 965 metara. Iločani se trebaju zabrinuti

    Kategorije:

    Sljemenski Crveni spust, na kojem se vozi i slalomska utrka Svjetskog skijaškog kupa, počinje na nadmorskoj visini od 970 metara. Samo je pet metara niži vrh blage padine na kojoj je u Tomislavgradu vinograd od 15 hektara zasađen sauvignonom, chardonnayom, tramincem i crnim pinotom te merlotom i cabernet francom čiji trsovi još nisu u rodu. Prema iznimnoj nadmorskoj visini i vinariju su nazvali Knebu.

    U središtu vinograda bit će veliki podrum ukopan u tlo. Zasad je iskopana rupa na čijim se “rubovima” vidi struktura tla: kamen, kamen i kamen koji osigurava izvrsnu mineralnost. U vinima iz 2021. i 2022. već se osjeti, a s vremenom će se i korijen loze probijati sve dublje pa će i taj najljepši pokazatelj svježine u vinu biti izraženiji.

    Prekrasnu slanost tlo pod vinogradom daje Roséu 2022. od crnog pinota. Štoviše od dva crna pinota. Pola je vina iz inoksa, a pola je odnjegovano na finom talogu u drvenim bačvama od 500 litara. Vino ima 12,61 posto alkohola, ali i gotovo sedam grama kiselina po litri koje lijepo prikrivaju 8,3 grama neprovrela šećera. To nije svakodnevni rosé koji će gasiti žeđ za vrelih popodneva i toplih večeri, nego ozbiljno vino s dovoljno “srca” za hranu poput plave ribe sa žara te pečenja od janjetine i kozletine.

    Pola crnog pinota za rosé njegovana je na finom talogu u 500-litarskim bačvama od slavonskog hrasta, pola u inoksu

    White Cuvée 2022. mješavina je chardonnaya (68 posto), traminca i sauvignona. Na nosu se prvo osjeti sauvignon, potom traminac, oba su odnjegovana u 500 litarskim bačvama od slavonskog i francuskog hrasta, a na kraju se iskaže i svježi chardonnay iz inoksa. Unatoč visokih 14,42 posto alkohola Vino je ugodna okusa, primjereno poprilično širokom spekru jela i moglo bi se lijepo točiti na čaše.

    Monosortna bijela vina odnjegovana su na kvascima pa 15 mjeseci odležala u  bačvama od 225 i 500 litara od slavonskog i francuskog hrasta. Sauvignon 2021. i Chardonnay 2021. imaju izraženu svježinu te popriličan utjecaj drveta. To je očekivano zato što je vinarija krenula s novim bačvama. Oba su lagano “vukla” na riblja jela.

    U jednom od najviših europskih vinograda “gađaju” prinos od kilograma grožđa po trsu. Dio si uzmu i ptice

    Traminac 2021. s bačvom se “potukao i pobijedio”. Dominira u nosu karakteristična sortna aroma ruže, osjeti se i marelica, a okus je pun, mekan i slastan. Stilom podsjeća na ponajbolje alzaške tramince i primjeren je pikantnijim jelima, a na kušanju je izvrsno pratio salamu s dosta papra.

    I Pinoir 2021. dobro je podnio nove bačve. Utjecaj se osjeti, ali nije prenaglašen, a okus je poprilično sočan. Dobro bi mu došlo malo pikantnosti za koju treba pokoju godinu odležati i u boci. Naziv je igra slovima, svojevrsna kratica od francuskog naziva pinot noir.  Napunili su ga i u magnum, kao i White Cuvée 2022. te Rosé 2022.

    Pinoar u 1,5-litarskoj boci stoji 145 maraka, a ostala dva magnuma 105. Cijene butelja su između 42 i 58 maraka 

    Vina smo kušali u aktualnoj vinariji u samom Tomislavgradu. Ugodno uređena kušaonica je pokraj podruma koji će vrlo brzo postati premalen. Plan je proširiti vinograd na čak 40 hektara. Eksperimentalno su posadili 20-ak sorata i prema tome koliko se koja od njih dobro snađe, odlučit će o proširenju sortimenta.

    Velika nadmorska visina i stalni povjetarac sprečavaju razvoj bolesti pa se i loza može obrađivati po ekološkim načelima. Velike su razlike u temperaturama između dana i noći što grožđu omogućuje da zadrži kiseline pa i vina imaju dobar potencijal za odležavanje. Vinograd je opremljenu sustavom za navodnjavanje, zlu ne trebalo, prskalicama protiv mraza te mrežama zbog ptica. Berbe su kasno, krajem listopada, a grožđe se već u vinogradu pomno probire. U vinariji su izračunali da im za svakih 10.000 litara vina treba 4460 radnih sati.

    Ovako će izgledati nova vinarija u jednom od najviših europskih vinograda (Fotografija: Vinarija KNEBU/Tomislavcity)

    15 ha
    Plan do 40 ha

    U vinogradu već merlot i cabernet franc, a ostalo ćemo vidjeti

    Na bačvica a leto, ime ili nadimak čovjeka od kojeg je kupljena zemlja, ide sve u kupažu…

    Nova vinarija se gradi u rupi se vidi presjek tla

    20 sorata u eksperimentu

    Prijavite se na naš newsletter i prvi saznajte sve novosti iz vinskog svijeta.
    Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

    Pratite nas

    Najnovije

    POVEZANI ČLANCI

    Dunav Wine Fest: 11. listopada vinski biseri Slavonije, Podunavlja...

    Uživanje u ponajboljim vinima Slavonije i hrvatskog Podunavlja i gostujućih vinara s vojvođanskog dijela Fruške Gore očekuje...

    I priče o siru dio su 29. izdanja knjige...

    Kako čuvati sireve i s čime ih sljubiti, te koji su karakteristični francuski, talijanski, engleski, švicarski, grčki...

    Nedjeljni vinski haiku: San o vinu

    Hladne su kiše. Mačak spava. Vinska ga Kutija grije. Nedjeljni (vin)haiku 63

    Portugalci piju najviše: 61,7 litara po glavi (starijoj od...

    Znamo svi da je SAD najveći konzument vina. Prošle su godine Ameri popili 33,3 milijuna hektolitara vina,...

    Došao u berbu uzalud! Lopovi su brali noću i...

    Mislio sam da su ptice pojele grožđe. Kad sam na tlu vidio nekoliko grozdova uredno odrezanih škarama,...

    Ocijenili 68 džinova uoči treće GinIstre! 25. listopada će...

    Iz Italije, Slovenije, Srbije, Slovačke i, naravno, Hrvatske stiglo je 69 džinova na senzorno ocjenjivanje u Strukovnoj...