Mirisi citrusa te jabuke i kruške zaokruženi su nježnim kvaščanim notama te s malo maslaca. Okus savršeno prati miris, dug je s ugodno slanim završetkom. Zreo pjenušac na tragu je ponajboljih šampanjaca. Proizveden je klasičnom metodom druge fermentacije u boci od chardonnaya (50 posto), crnog pinota (30) i malvazije. Berba je 2020. Odležao je tri godine na finom talogu, a zove se Blanc & Noir. Taj bijel i crn pjenušac Rine Prelca iz Momjana naprosto traži posebno, jako intimno društvo. Ili ponajbolja jela od sirove ribe i plodova mora. Izvrsna mu je i cijena: 17 eura.
Obitelj Prelac predstavila ga je u savudrijskom Petram Resort & Residences. Vukašin Knežević, chef ovog velebnog turističkog objekta, pripremio je uz Blanc & Noir odličan tatar od škampa. More je jelu dalo slanost, škamp slatkoću, a umak od citrusa svježinu pa je kombinacija je bila odlična. Rino i sin Denis predstavili su još dvije nove vinske čarolije, crna vina premium linije nazvana prema najmlađim članovima obitelji.
Oliver 2020. je od probranoga grožđa merlota iz Bujštine. Veći je dio odnjegovan dvije godine u bačvama od 500 litara, ostatak u bačvici od 225 te u inoksu. Vino fino miriše na plavo cvijeće i voće poput ljubičice i borovnice, a ima i ugodnu čokoladnu notu. Izvrsno je pristajalo sočnom pečenom pačjem mesu hrskave korice s džemom od borovnica, lisičarkama i bućom. Vita iste berbe malo je suzdržanija nego Oliver.
Mješavina je merlota (50 posto) i po 25 posto refoška te cabernet sauvignona, a u mirisu dominira crveno voće. Čini se da će s vremenom biti i bolja. Viti je izvrsno pristajao savršeno pečen srneći file s tri varijacije cikle: mariniranoj, gelu i kremi. Sommelier Ivan Jug je, vodeći prezentaciju, napomenuo kako oba vina imaju najmanje tri lijepe godine sazrijevanja pred sobom. U vinariji im je cijena 25 eura.
Lijepa vinska priča imala je i after party u podrumu Prelac. Tijekom šetnje arhivom izvrsnim se pokazao Cabernet sauvignon 2015. Ukusno i sortno prepoznatljivo vino iskazalo je punu zrelost, ali bez naznaka starosti. Vrhunac večeri ipak je bio u prašnjavoj boci s krunskim čepom. Pjenušac iz 2003. još je na finom talogu. Nježno perla i baš se lijepo pije. Bio je to eksperiment, rekao je Rino. Eksperiment za pet, dodali smo.
Večer prije prezentacije, u Konobi Rino bila je uvertira s nekoliko zvijezda. Cabernet sauvignon 2011. mirisao je suzdržano. Nije bio otvoren nekoliko sati prije, a nismo ga htjeli dekantirati. Osjetilo se u nosu malo voća i malo papra, potom i u ustima, obogaćeno nježnom čokoladom. No, usta su topla pa su voćno-pikantnu kičmu brzo zaogrnule šuma, kiša te mokra zemlja i pretvorile vino u gutljaj najljepše jeseni.
Izvrsna je bila i klasična, obična malvazija 2014. Mnogi će tu berbu nazvati najgorom posljednjih nekoliko desetljeća, no ovo vino je napunilo 10 godina, nije pripremano za odležavanje, ima nježnih 11,5 posto alkohola, a izvrsno je. Pristajalo bi, dojam je, čak i uz savijaču od jabuka bez šećera. Fina je i berba 2015. Neobična. Polako se otvara, a mirisom vuče i na neke druge sorte, primjerice chardonnay ili bijeli pinot.
Pridružila se za stolom i Rinina supruga Tinka, zaslužna za najveći dio gastro slave obiteljske konobe, pa je i veselja bio sve više. Njezine mesne delicije popratili smo Refoškom 2016. Isprva je bio samozatajan, ali nakon 15-20 minuta iskazao je otvoreno ljubav. Ponudio se tako lijepo da su i velike čaše postale premalene. Reklo bi se kako je gotovo spreman. Treba kupiti magnum i pričuvati ga. Još osam godina.