Tucet zelenih silvanaca! Naši dobri, njemački bolji, a najbolji je – češki

Zeleni silvanac spada među najstarije austrijske autohtone sorte vinove loze, a jedna je i od najstarijih u Europi. Spominje se već 800 godina, a na vjerojatno podrijetlo ukazuje i činjenica da ga čak i Nijemci zovu Österreicher, odnosno Austrijanac. Mnogi koji znaju kažu da najbolji ipak stižu iz Njemačke.

Iz riječne doline i s bregova

Ima ga i u kontinentalnoj Hrvatskoj, ponajviše na Bregovitom sjeverozapadu, ali i u Podunavlju. Na kušanju 12 vina od ove sorte iz tri države, jedan od naša dva najbolja stigao je upravo s desne obale Dunava.

Zelene je boje, zrelog mirisa te uravnoteženog i harmoničnog okusa Zeleni silvanac 2022. Jasne Antunović. Podjednako se među našima dopao i herbalno voćni Zeleni silvanac 2021. vinarije Litterarii iz Nespeša pokraj Svetog Ivana Zeline.

Različite su bile godine

Lijepi, ali sasvim različiti, bili su i silvanci 2024. i 2023. Plešivičanca Damira Režeka. Mlađi je moćan, jak i debeo, a zreliji sličan tijelom, ali harmoničniji i neočekivano svježiji. Ugodno iznenađenje bio je i zreli Silvanac zeleni 2017. Kurije Budinščak iz Malunja, također na Plešivici. Kušanje hrvatskih silvanaca zaokružila su dva orahovička, Martin Albus 2023. i Orahovica 2023.

Cilj prekrasnog druženja sedmorice vinskih prijatelja s 12 vina bio je pokušaj otkrivanja gdje su naši silvanci u odnosu na njemačke. Kaskamo, pokazao je već nenametljivi Grüner Silvaner 2023. vinarije ZIPF iz Löwenstein u regiji Württemberg. Fino miriše i čistog je te punog, ali svježeg okusa.

I rizlingu su slični

Preko tri silvanca smo upoznali vinariju Hans Wirsching iz Iphofena u regiji Franken, koju bismo mi trebali zvati Frankonia. U rizlinškoj je boci bio jedan iz 2023. Rizlinškog je i stila, lijepog mirisa i finog citrusnog okusa. Drugi iz iste berbe jako je fino, slojevito, medno-herbalno harmonično vino finih kiselina, a treći, tri godine zreliji, kompleksan je mineralno svjež, a istovremeno i petrolejast.

Potonja su dva u elipsoidnoj spljoštenoj boci koja se zove bocksbeutel i tipična je za regiju Franken. U tu hrvatsko-njemačku igru uletio je uljez iz Češke: Sylvánské zelené 2009. vinarije Baloun iz Mikulova u vinorodnoj regiji Moravskoj. I iznenadio toliko da ga nećemo zaboraviti.

Duboko je, široko je

Fantastično je to arhivsko vino. Sortne osobine zamijenila je predivna patina, dubina i širina svojstvena samo velikim vinima. Od maksimalnih pet bodova taj izvanredan Čeh dobio je prosječnu ocjenu 4,8 i nedvojbeno pokazao kako izvanredne rezultate može dati vino bilo koje sorte, ako mu se vinar dovoljno posveti. Treba učiti od najboljih, jasan je zaključak lijepog druženja i kušanja.