O cijeni vina vjerojatno nikad neće ovisiti politička vlast, ali možda će zbog nje neki stanovnici Ujedinjenog kraljevstva razmisliti kome će dati glas na izborima za Donji dom 4. srpnja 2024. Pobjednici će predložiti i premijera. Najjače su tamošnje stranke konzervativci i laburisti. Prvi su trenutačno vladajući i predlažu da se carina na uvozna vina određuje prema količini alkohola. Što je u vinu više volumnih postotaka viša treba biti i cijena, tvrde.
Lako je to pravilo uvesti za piva ili žestoka alkoholna pića u čijoj je proizvodnji na količinu alkohola relativno lako utjecati. Kod vina će izravno biti kažnjene vinarije toplijih krajeva. Zbog klime i njoj primjerenih sorata tamo je vrlo teško napraviti dobro vino s manje od 13 posto alkohola.
Tko ima, imat će i dalje
Grožđu treba vremena do fenolne zrelosti, odnosno optimalnog stupnja sposobnosti da sastojci iz krutog dijela masulja, dakle kožica i sjemenki, prijeđu u tekući. Za to vrijeme bobice nakupljaju više sladora koji znači i više alkohola u vinu.
Nekad su bordoška vina, pa i ona ponajbolja, imala između 12 i 12,5 posto alkohola. Danas dosižu i 14. Skupa su uvijek bila, a Britancima, koji ih poprilično vole, mogla bi postati i skuplja. No, tko ima dovoljno funta za dobar Claret, kako Englezi zovu bordoške crnjake, imat će i ako poskupe.
Sirotinji ‘šuplja’ vina
Veći je problem s jednostavnijim vinima. Proizvođači će, uvede li se ova carina, ranije brati grožđe, prije nego što sazrije koliko treba za dobro vino. Ili će zaustavljati vrenje pa u njima ostavljati nekoliko grama neprovrela šećera. Izbjeći će višu stopu carine, ali vina će biti neugodno slatkog, šupljeg i grubo zelenog okusa.
Što bi se dogodilo da takvu carinu uvede Hrvatska, može se vidjeti na vinima Ottocento bijeli i Ottocento crni koja je radio veliki Giorgio Clai (gore). U Vrutku oba stoje 26,99 eura. Bijeli Ottocento kupaža je malvazije i sivog pinota koja ima 13,5 posto alkohola. Crni, od refoška i merlota, nakupio je 15 posto. Kad bi se cijena po promilu alkohola povećavala za 20 centa, crni bi preko noći poskupio za tri eura, odnosno 11,1 posto.
Razlika u cijeni 36 posto
Kod jeftinijih vina razlika u cijenama bila bi drastično veća. Belje ima u buteljama dobra vina Graševina 2023. i Chardonnay 2023. s oznakom kvalitetna po 5,79 eura. Prvo ima 12,5 posto alkohola, a drugo 13,5. S poskupljenjem od 20 centa po promilu Chardonnay bi poskupio dva eura, odnosno gotovo 36 posto.
Naslovna fotografija: Nick Pampoukidis on Unsplash