Blagdan Uznesenja Blažene Djevice Marije na nebo popularno je zvan i Velika Gospa, a slavi se i u vinorodnim krajevima. Podunavsko Svetište Gospe od Utočišta je u Aljmašu, jednom od tri naselja općine Erdut. Po općini se zove i vinogorje, u kojem je najveći hrvatski vinograd u komadu. Površina mu je 513 hektara, otprilike kao 1000 nogometnih igrališta. Evo i tri vina Erdutskog vinogorja koja svakako treba probati:
Pjenušac Sauvignon, Siber, Erdut
Prije godinu dana, 15. kolovoza 2023. Mladen Siber nas je iznenadio pretpremijernim kušanjem pjenušca od sauvignona. Izrazito je svjež i bogat, dobre strukture i očigledno napravljen od zrelog baznog vina s dovoljno kiseline. Bio je još u boci na kvascima pa je otvaranje krunskog čepa izgledalo poprilično “veselo”.
Cuvée Rosé, Vina Antunović, Dalj
Drugo mjesto među roséima u 100 najboljih vina Hrvatske osvojio je Cuvée Rosé Jasne Antunović i njezina sina Branimira Turka iz Dalja. Mješavina je to crnog pinota, cabernet sauvignona i cabernet franca, elegantne boje lososova mesa, finog mirisa jagode i višnje, izražene svježine, ali i popriličnog trajanja.
Cuvée Rendezvous, Brzica, Erdut
Uz puževe svakako treba kušati Cuvée Rendezvous, mješavinu cabernet sauvignona, merlota i vranca u vinariji Ive Brzice na Rudini Busija pokraj Erduta. Berba 2012. senzacionalno je vino snažnih tanina i visokih, ali odlično uklopljenih alkohola. Ima i cijenu: 40 eura. Berba 2020. na tragu je osam godina zrelije, a stoji 18 eura.
Žlahtina Sveta Lucija, Plavac mali, Katunar Estate Winery, Krk,
Majka Božja Gorička, hodočasničko je svetište u Batomalju pokraj Baške s tradicijom dugoj oko 900 godina, jedno je od najstarijih u Hrvatskoj, a najveće u Krčkoj biskupiji. Pokraj Baške je, na položaju Šupele, vinograd Sv. Lucija, nazvan po crkvici u kojoj je otkrivena Bašćanska ploča. Tamo Anton Katunar iz Vrbnika ima najsjeverniji nasad plavca malog, autohtone krčke sorte žlahtina bijela te crne debejan, sansigot, kamenina kao i internacionalne syrah, grenache i merlot. Tko stigne i želi, Svakako treba kušati Žlahtinu Sv. Lucija, Plavac mali i mješavinu hrvatskih i internacionalnih crnih sorata Nigra Kurykta reserva.
Žilavka, blatina i trnjak iz Međugorja
Međugorje spada među najveća Marijina svetišta na svijetu, a u mjestu ili nekoliko kilometara od njega ima odličnih vinarija. Glavne su sorte domaće, žilavka i blatina, kojima su posvetili i vinski festival Blaž Enology (naslovna fotografija). Treći je međugorski, ali i općenito hercegovački adut trnjak. Posljednjih desetak godina, ili koju više, vinari su napravili nevjerojatan iskorak u kvaliteti. Doista je šteta doći u Međugorje, a ne kušati, uživati pa kupiti izvanredno vino od žilavke Mjesečar Josipa Brkića, plavokrvnu Blatinu Premium Edition Carskih vina Grgo Vasilj te kultni Trnjak Vinograda Nuić.